Neonka

Které dříví je nejvýhřevnější ?

Nejlepší odpověď
BEAES

Nejvýhřevnější dřeva

  1. Bílý ořech
  2. Dub
  3. Habr
  4. Buk
  5. Bříza, Javor
  6. Modřín
  7. Borovice
  8. Smrk
  9. Jedle
  10. Vrba

Různé druhy dřevin mají své vlastnosti. Čím blíž roste dřevina ke zdrojův vody (řeky, potoky, atd..) tím má větší vlhkost a nižší výhřevnost.

Zdroj: http://www.sur­vivor.cz/drevo-na-ohen.html

Další odpovědi
venkovan

Seznam výhřevnosti co zde je uveden je dle mne převzatý ze zahraničí, protože bílý ořech u nás neroste, respektive to slyším, čtu poprvé. Mne výhřevnost učili jinak: habr, buk, dub atd. V zásadě dřevo musí být řádně vyschlé (rozštípané asi dva roky) aby dosáhlo své výhřevnosti.
Výhřevnost můžeme si odhadnou i laicky podle druhu dřeva. Pomalu rostoucí dřeviny mají větší hustotu (habr, buk, dub, jilm, …) než rychle rostoucí (topol, vrba, jírovec, ..). Z jehličňanů mají epší výhřevnost dřeviny s vysokým obsahem pryskyřic, většina ovocných dřevin opět lépe vyhřejí než vrba, lípa, javor atd.
Nicméně otázka je dostupnosti a schopnosti dřevo zpracovat. Raději bych si připlatil za buk, než abych štípal vrbu

tom004

Určitě to, které si sama najdeš v lese,porazíš,roz­řezeš,odneseš domů a naštípeš.A ještě ušetříš,protože topit nebudeš potřebovat. Vnitřní teplo nějakou dobu vydrží,takže si vlastně snížíš i spotřebu paliva.

jendahun

Obecně by se dalo říct,že čím tvrdší dřevo,tím větší výhřevnost.Taky jiná hustota dřeva je v kořenech a jiná v jiných částech stromu.Já bych taky typoval asi ten habr,potom buk,dub.Jinak hoří bříza – spoustu dehtu,ale hoří i mokré dřevo,jinak bude hořet pryskyřičné dřevo borovice a modřínu.Lípa,smrk,to­pol a ostatní měkké dřeviny-to je papír.Suché rychle vzplane a vyhoří.Dobré na podpal.

Jakub Tlapal

To jsem nevěděl, že je bílý ořech lepší než dub. Měl jsem za to, že dub a buk je nejlepší. Taky ale nejdražší. Já topím jenom s ním. Objednávám si palivové dřevo , a i když je dub s bukem nejdražší, tak se to pořád vyplatí, protože se ho pak za zimu tolik nespálí, jako měkkého smrku atd.

veselator1

Tak tohle je téma, které zrovna také řeším. Kvůli té současné situaci ohledně plynu jsem se letos rozhodl, že k nám domů koupím krbová kamna z https://www.lev­nekrby.cz/ a budeme přes zimu primárně topit v nich. Dřevo ale zatím nakoupené nemám. Domlouval jsem se ale s jedním známým, který dřevem doma topí už roky, že mi dá kontakt na svého dodavatele.