annas

Které dnešní domácí zvíře bylo ve starodávnu považované za posvátné? Jakým způsobem se např. tento vztah projevoval?

Nejlepší odpověď
vagra

Pokud máte na mysli kočku,která byla uctívána Egypťany,pak už staří Egypťané kočky uctívali jako božstvo a věřili, že mají moc chránit člověka před zlem. Přítomnost kočky v domě znamenala požehnání. Nejposvátnější byly černé kočky chránící egyptské chrámy. Nálezy mumifikovaných kočičích těl a kočičích amuletů, například i v hrobech faraónů dokládají kultovní uctívání koček v Egyptě, kde měly i svou vlastní bohyni – Bastet, která byla zobrazována jako malá kočka se lví hlavou a později jako žena s kočičí hlavou.
Zabití kočky se trestalo smrtí a uhynulé kočky byly balzamovány.
Kočka domácí byla domestikována také v Asii, asi 1000 let př. n. l. začal jejich chov v Číně a od začátku letopočtu také v Indii
V Indii byla uctívána v podobě bohyně plodnosti Sasthi.
V Číně byly pod ochranou buddhismu, byly spojovány s chudobou a zároveň měly mít moc před chudobou chránit. Z Číny také pochází pověra o tom, že černé kočky přinášejí smůlu.
V Evropě se však pohled na kočku radikálně změnil s příchodem středověké inkvizice.
V té době začaly být kočky upalovány spolu s čarodějnicemi, černá kočka se stala symbolem ďábla a například papež Řehoř IX. vyhlásil, že černé kočky chovají pouze církevní odpadlíci a vyhlásil je za ďábelská stvoření.

Zdroj: zkráceno z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko%C4%8Dk­a_dom%C3%A1c%C3%AD

Další odpovědi
hanulka11

Starodávní egypťané milovali a uctívali kočky — o tom svědčí nesčetná množství vyobrazení na papyrusu a malby na zdech hrobek. Kočky, stejně jako jiná posvátná zvířata — sokol, ibis, krokodýl a jiné — byly považovány za prostředníky mezi bohem a lidmi. Egypťanové v kočce viděli vtělení bohyně Bastet (Řekové jí říkali Bubastis).

Těžko říci kdy konkrétně egypťanové domestikovali kočky. Historici se shodují s názorem, že už v půlce III tisicíletí kočky žily v domech obyvatelů údolí Nilu. Chytáním hlodavců chránily sýpky veliké zemědělské civilizace a postupně se proměňovaly na domácí mazlíčky. Rolníci tak silně milovali své ocasaté pomocníky, že po smrti svých zbožňovaných miláčku si holili obočí na znak smutku.

Bastet symbolizovala domácí krb a uctívala se jako ochránkyně domu, rodiny, žen a dětí. Zobrazovali tuto bohyni jako ženu s kočičí hlavou, hrající si vedle koťat a s hudebním nástrojem – sitrem – v rukou.

Zobrazení kočky, sošky a „kočičí“ amulety musely přinést svému majiteli úspěch v lásce a ochránit od zla a sil tmy. Svatyně Bastet obléhaly davy poutníků. V chrámech rolnicí a řemeslníci kupovali mumie koček a předávali je kněžím, aby pohřbívali tyto posvátná zvířata Bastet v zvláštních komorách. Nejspíš kočky v záhrobí musely přinášet bohyni prosby poutníků o zdárném manželství, o narození dítěte, o uzdravení příbuzného a pod…

Zdroj: http://www.aby­co.eu/cz/histo­rie_cz.html