annas

Které divadlo vám připomenou jména Jiří Suchý a Jiří Šlitr?

Člověk z půdy – 30. říjen 1959. Co znamená zkratkové slovo v názvu divadla? Proč asi toto pojmenování? Kteří umělci se v divadle proslavili?

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak je to Semafor---SEdm MAlých FORem ,co to přesně znamená,jsem musela najít,,,To mělo vyjadřovat původní úmysl zakladatelů věnovat se co nejširšímu spektru uměleckých žánrů, těmito formami byly myšleny: film, poezie, jazz, loutky, tanec, výtvarné umění a hudební komedie (jindy bývá uváděno poezie, kabaret pro děti, divadlo oživlých rekvizit a škrobených hlav, pantomima, výtvarné umění, film a hudební komedie). Tento záměr byl samozřejmě prosazován pouze v několika sezónách, později od něj bylo stále více upouštěno, protože vyžadoval příliš velké nároky na jednotlivé umělce. Původní sídlo tohoto divadélka bylo v nynějším Činoherním klubu, ale již v r. 1961 se muselo vystěhovat a po několika stěhováních se divadlo přestěhovalo do divadla v pasáži Alfa (po tom, co na představení Jonáš a tingl-tangl přišlo 14 lidí z ÚV KSČ, včetně hlavního ideologa Hendrycha).

První hrou Semaforu byla hudební komedie Člověk z půdy (premiéra 30. října 1959 v divadélku Ve Smečkách) autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, kde J. Suchý byl autorem textů a J. Šlitr autorem hudby.

Např. tam hráli Miroslav Horníček, Miloš Kopecký,Miroslav Horníček, Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Karel Štědrý a spousta dalších,,,více v odkaze

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Se­mafor_(divadlo)

Další odpovědi
vagra

Semafor-divadlo mého mládí.Semaforácké písničky Suchého a Šlitra byly pro nás mladé úplně jiné,než ty,které jsme byli zvyklí poslouchat v rádiu a televizi.
Písničky ze hry Jonáš a tingl-tangl a Zuzana je sama doma v podání např.Štědrého,He­gerové,Pilaro­vé,Matušky a později i Gotta, byly ve své době, velkými hity.
Hodně z nich se stalo evergreeny.