tomaaaa

Které 3 slovanské státy existovaly na našem území?

Odpovědi
anonym

Domácí úkol?
A co kdyby ses zamyslel a ´řešení´ navrhnul?? – můžeme ti úkol zkontrolovat, ´psát´ ti jej ale nikdo nebude…

arygnoc

v kontexte dejín sa „naše území“ diametrálne líšilo (porovnajte napr. 10. storočie a v rokoch 1939 – 1945).

led

Pokiaľ beriem súčasnú zemepisnú polohu, povedala by som, tu nie je problém definovať minimálne 2 štáty v miléniu od vzniku Veľkomoravskej ríši po 1. svetovú vojnu, pokiaľ hovoríme aj o slovanských štátoch, ktoré zemepisne zasahovali do dnešného územia Českej republiky je ich viac.
Ale problém je 20. a 21.storočie. Berieme Československú republiku pred rokom 1939 a po roku 1945 ako jednu republiku, alebo dve? Považujeme Protektorát Čechy a Morava (Reichsprotektorat Böhmen und Mähren) ako slovanský štát (bez štátnej samostatnosti), alebo ako súčasť Veľkonemeckej ríše? Nebola ČSR počas vojny braná ako pokračovanie predvojnovej Československej republiky s exilovou vládou v Londýne? Veď svetové veľmoci neuznali rozpad ČSR a vznik Slovenského štátu, bol teda v medzinárodnom práve legálný? Veď, ak by Československo nejestvovalo, ako mohla fungovať jeho vláda v Londýne a mať zastupiteľstva v iných štátoch a vlastnú armádu…
Od roku 1993 to je už zasa jasné.
Takže je to niekde medzi 4 a viac…
Ps.
to som teraz zamotala, nie,