annas

Která žena byla nazývaná královnou volantu?

Zemřela 5. 1. xxxx.
Jaká získala ocenění? Které po ní zůstaly památky?

Nejlepší odpověď
oskar

Eliška Junková.

Další odpovědi
panenka

Eliška Junková-Khásová

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­li%C5%A1ka_Jun­kov%C3%A1

hanulka11

Eliška Junková pomohla vybudovat zastoupení Bugatti na Cejlonu. Pracovala pro Baťu, do zahraničí se dostala i v poválečném období a na západě ji vítali s otevřenou náručí. Královna volantu sedlala Tatru 77 a po válce škodovky, na budově Švédského velvyslanectví, kde bydlela, má pamětní desku. Zemřela 5. ledna 1994 ve věku 93 let

  • V r. 1964 jí bylo jako jediné ženské závodnici uděleno členství ve výběrové organizaci „CIAPGP – Mezinárodním klubu bývalých závodníků Velkých cen F1“, jehož podmínkou je vítězství ve Velké ceně. Později získala čestné členství této organizace

Zdroj: http://www.ne­aktuality.cz/spor­t/zesnula-automobilova-zavodnice-eliska-junkova/

vagra

Eliška Junková, byla česká automobilová závodnice. Závodila na vozech Bugatti
Ve dvacátých letech 20. století byla nejrychlejší ženou světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se vyrovnala nejlepším jezdcům v této soutěži.
Jejím největším úspěchem bylo páté místo v závodě Targa Florio, v roce 1928.
Mezinárodní závod Zbraslav – Jíloviště vyhrála v roce 1926 v absolutní klasifikaci, a byla první ženou na světě, které se to podařilo.
Podílela se například na přípravách výstavby brněnského Masarykova okruhu
Zemřela 5. ledna 1994.

Zdroj: V.E.+wikipedie