Usoman

Která sopka je největší? (na souši)

Výškový rozdíl mezi vrcholem a okolním terénem (základnou hory). Dlouho jsem to hledal na internetu, ale neodpovídal tomu žádný odborný pojem. Původně jsem si myslel, že mi to objasní prominence, avšak to je něco trochu jiného. Víím, že plno z vás napíše Mauna Keu na Havaji, ale tu teď nechci, jelikož je z poloviny v oceánu. Je veliký rozdíl mezi dvěma suchozemskými horami, kdy jedna má vrchol ve výšce 8 km (základnu v 5 km) a druhá má vrchol v 6 km a základnu u hladiny moře. Z pohledové stránky se logicky větší jeví ta druhá … a na to se chci zeptat.

Nejlepší odpověď
annas

Máte pravdu, že vašemu dotazu odpovídá Mauna Keu, i když její velká část je v oceánu.

Pouze 13.796 stop Mauna Kea je nad mořem. Pokud ji měříme ze základny, což je pod hladinou moře, je to 33,465 stop.

Pokud by se postavily Mauna Kea a Mount Everest vedle sebe, pak Mount Kea je 4,436 stop vyšší!

http://www.pri­maryhomeworkhel­p.co.uk/mounta­ins/tallest.htm

Zkuste se podívat do anglického zdroje, ale nevím, zda něco najdete.

Které sopky jsou na světě největší?

http://geology­.com/records/lar­gest-volcano/
http://hypertex­tbook.com/fac­ts/2001/Beata­Unke.shtml

Další odpovědi
Lamalam

Nevím zda ti přesně rozumím, ale za nejvyšší sopku je s výškou 6893 m pokládán Ojos del Salado v Chile.

Ujasni si, na co se vlastně chceš zeptat. Jediné dva výškové údaje, které se u hor udávají, jsou výška a prominence.

Shef

tady bylo dobré upřesnit: chcete největší sopku na světe což je mimochodem Ojos del Salado v Chile má 6893 m n. m. nebo v evropě což je logicky Etna :) a taky jestli aktivní nebo vyhaslý vulkán :)

Emefej

Pravdu má Lamalam, nic jiného než výška a prominence se u hor neměří. Takže to je buď Ojos del Salado nebo Kilimandžáro.

střevo

JájsemRaibek
Ježíštosešrajbek ty vole:-)

Usoman

Vy jste napsala nadmořskou výšku (to je výška mezi vrcholem a hladinou moře) a to je zcela jasně Ojos del Salado a samozřejmě je to správně. Ale já se ptal na výšku mezi vrcholem a okolním terénem (základnou hory). Já to nikde nenašel, tak jsem myslel, že to nějaká zdejší moudrá duše bude vědět.

Lamalam

Konečně jsem to pochopila, tebe zajímá prominence. Tak u vulkánů jí má nejvyšší Kilimandžáro – 5882 m. Podle suché prominece je to Mauna Kea s 9330 m.

anonym

Ale to je v celku logické, zjistěte si jakou nadmořskou výšku má pevnina na, které se sopka nachází a vypočítejte si to, tady za vás nikdo vaše ůkoly řešit nebude.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nadmo%C5%99sk%C­3%A1_v%C3%BD%C5%A1ka

anonym

Teda obdivuji všeobecný přehled jako má Lamalam.

Lamalam

Ale houby přehled, napověděl Google:-)

Usoman

To je jen nejvyšší sopka podle nadmořské výšky jejího vrcholu. To je něco jiného.

Lamalam

A jak jinak se určuje výška hory? Pokud jsem ve škole dávala pozor, tak nás učili, že se to měří od hladiny moře.

anonym

Podle vás přece, to dá rozum.

anonym

Uf, to jsem se lekla, že umíte spravovat i auta…

Lamalam

Spravovat ne, ale rozbíjet…