Jessinka

Která slovesa mají v němčině v perfektu haben nebo sein?

Doplňuji:
Jak určím,kdy bude v perfektu v němčině u sloves haben a kdy sein?

Nejlepší odpověď
quentos

sloveso sein mívají v perfektu slovesa pohybu (i pokud nějakým způsobem naznačují „směr“ odkud kam) a slovesa popisující změnu stavu. Ostatní mají haben.
Doplňuji:
i samotné sloveso sein má v perfektu pomocné sloveso sein (bin, bist, ist… gewesen). Podrobněji zde – už tu ten dotaz padl, užitím vyhledávače byste si ušetřila psaní dotazu http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-by-jste-mi-vysvetlily-v-nemcine-perfektum-neumim-to-a-z-internetu-to-nechapu?podobna=1

Další odpovědi
ivzez

Naprostá většina německých sloves (slabých i silných,
pomocné sloveso haben + způsobová slovesa )
používá v perfektu sloveso haben.

Se slovesem sein se častěji setkáte u sloves silných,
vyjadřujících pohyb, směr nebo změnu stavu a u některých dalších
(např. ich bin geblieben).

Z pomocných sloves používají sloveso sein
slovesa sein a werden.

Pozor na dvojí perfektum slovesa fahren:
Ich bin mit dem Auto gefahren. Jel jsem autem.
Ich habe das Auto … gefahren. Od/Vezl jsem auto …
Doplňuji:
Učíš-li se nová slovíčka, dohledej si k nim rovnou tvary ve slovníku.
Zapamatuješ si snáze nejen slovíčko samotné, ale i jeho skloňování
(podst. + příd. jména, zájmena) nebo časování (slovesa).