Ktera kyselina je nejucinejsi

lucavka kralovska,siro­va,vitriol?Moc tomu nehovim,ale v praci se bavili a kazdy prosazoval jinou.Jak to tedy je?

Nejlepší odpověď
GM

Nejúčinnější je lučavka královská.

Další odpovědi
Miroslavst

No záleží na koncentraci a na co by měla reagovat. Nejpoužívanější je kyselina sírová. Na zlato, stříbro reaguje pouze lučavka královská, která je však složena ze dvou kyselin.
A jen pro zajímavost, vitriol je starý název pro kyselinu sírovou.

mosoj

Nejúčinnější je lučavka královská.
Je to smíchaná kyselina dusičná HNO3 s kyselinou chlorovodíkovou HCl( solnou) v
poměru 1 : 3 ( 1 díl HNO3 + 3 díly HCl)
Lučavka královská jako jediná rozpouští zlato.

Vitriol je starý název pro kyselinu sírovou H2SO4. Takže kyselina sírová a vitriol je jedno a to samé.
Oleum je kyselina sírová
ve které je rozpuštěn oxid sírový, takže koncentrace olea je víc než 100 % ( cca 105%).
Zajímavé na kyselině sírové je, že teploty při kterých tuhne ( zamrzá) nejdou lineárně s koncentrací kyseliny. Na příklad 66 % H2SO4 tuhne někde kolem –37 oC ale již 75 %
zamrzá při teplotách nad nulou a 98 procentní tuhne zase již hluboko pod nulou.
Teploty jsou jenom přibližné. Teď nemohu najít křivku tuhnutí H2SO4. někam jsem si poznámky zašantročil.

Kyselina sírová je silná žíravina a při ředění je silně exotermická ( uvolňuje se velké množství tepla). ´Proto se musí lít
při ředění vždy!! kyselina do vody a ne naopak. Při obráceném postupu voda uvolněným teplem začne vařit a prská to. Hrozí opaření a poleptání.