annas

Která dnešní osobnost je autorem prózy Můj přítel Čehona?

Narodil se 31. 12. Jaký je význam slova Čehona?

Jedna autorova novela čerpá ze staroněmecké pověsti. Byla upravená i jako muzikál.

Nejlepší odpověď
rynek878

Viktor Dyk (31. prosince 1877 Pšovka u Mělníka – 14. května 1931 Lopud) byl významný český básník, prozaik, dramatik, publicista a nacionalistický politik, jeden z představitelů tzv. generace anarchistických buřičů.
Jméno Čehona vzniklo zlomyslným zkomolením jedné ze strof staré rakouské hymny: čeho nabyl občan pilný, vojín zbraní ochraňuj. Označovalo schopného a loajálního občana bez přílišných zábran. Vybavilo se mi, když se teď znovu rozvířila debata o agentech StB a o případu Tošovský.

http://bohumil­dolezal.lidov­ky.cz/texty/rs1225­.html

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vik­tor_Dyk

Další odpovědi
led

Chudák Krysař, keby vedel, že ho budú spievať… 🙂

Roku 1996 vznikl český muzikál Krysař napsaný Danielem Landou, režie se ujala Mirjam Landa. Premiéru měl muzikál v divadle Ta Fantastika 7. listopadu 1996.
[editovat] Filmové adaptace

  • 1933 Krysař (The Pied Piper) Americký krátkometrážní (osmi minutový) animovaný film ze studia Walta Disneye. Režie: Wilfred Jackson
  • 1985 Krysař československý loutkový film. Režie: Jiří Barta, dabing loutek: Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Michal Pavlíček, Vilém Čok
  • 2003 Krysař český film, který vznikl za jediný Silvestrovský den. Režie: F. A. Brabec, hrají: Petr Jákl, Ester Geislerová, Richard Krajčo