bolak

Která část těla vyrábí z jednoho vitamínu jinej? Kde se tak děje?

Třeba ta B8 kterou si dokáže tělo vyrobit z B12?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě bych zmínila beta karoten.

Biochemickou přeměnou beta karotenu vzniká v těle vitamín A. Nedá se ale říci, že by měl beta karoten stejný význam jako vitamín A. Jeho význam je hlavně v ochraně organismu před volnými radikály, patří mezi významné antioxidanty. Zvyšuje tak obranyschopnost organismu a snižuje výskyt rakoviny. Chrání buňky především před rakovinou kůže.

Přeměna provitamínu na vitamín probíhá v játrech.

Další odpovědi
anonym

Jak kterej…
😉
Třeba ta B8 ´vzniká´ na nervových zakončeních.
A třeba D v kůži.

arygnoc

B8:

Chemicky ide o hexahydrocy­klohexán. Existuje v 9 formách, z ktorých najrozšírenejšia je myo-inozitol. Starší názov je mesoinozitol. Zlúčeniny odvodené od inozitolu sa nazývajú cyklotoly. Patria medzi inonové druhy karotenoidov. Príbuznou látkou je aj fytín.

Najvýznamnejšia forma myo-inozitol hrá významnú úlohu v membránach buniek, spolu s cholínom má lipotropný účinok na pečeň. V myokarde tvorí zásobu paliva pre prípad nedostatku glukózy, na ktorú sa môže konvertovať. Časť dennej potreby si človek vytvára sám v črevách pomocou mikroflóry, časť prijíma v potrave. Syntetizuje sa v pečeni, v mozgu, srdcovom svale, kostnej dreni, v mieche a všade, kde sa vyskytuje vo vyššej koncentrácii.

Inozitol teda funguje v spojení s biotínom a cholínom. Rovnako ako cholín aj inozitol je lipotropný, to znamená, že rozpúšťa tuky a pomáha pri metabolizme tukov a cholesterolu. Spolu s cholínom sú zložkami lecitínu. Vo veľkom množstve sa vyskytuje v mozgomiechovom moku, mozgu a mieche. Inozitol s cholínom sa spája s fosforom, mastnými kyselinami a dusíkom a tvoria fosfolipidy. Tie sú súčasťou bunkových membrán a zabezpečujú dopravu tukov v tele. Vo veľkom množstve sa nachádza aj v kostnej dreni.

V zrnách semenách a strukovinách sa inozitol vyskytuje vo forme kyseliny fytovej, ktorá sa viaže s vápnikom, železom, zinkom a ďalšími materiálmi a zabraňuje im preniknúť zo zažívacieho traktu do krvi. Aby sa predišlo nedostatku minerálov, musí byť táto kyselina neutralizovaná. To sa dá dosiahnuť varením, naklíčovaním alebo kvasením. Naklíčené fazuľové a lucernové semená môžu byť konzumované bez obáv. Pri pečení chleba sa kyselina fytová neutralizuje kysnutím cesta. Z potravy dokáže inozitol uvoľniť iba bezchybne fungujúce črevo, uvoľňuje sa pomocou enzýmu fytáza, ktorá sa vyskytuje v tráviacej šťave alebo črevných klkoch. Pri narušení črevnej mikroflóry dochádza obyčajne aj k nedostatku inozitolu.

Najčastejším orgánom pre tvorbu vitamínov rady B je tenké črevo, D vitamínu pokožka alebo jeho príjem v potravinách.
Vitamín C si telo nevie vyrobiť.

I tak je ale najčastejším zdrojom vitamínov potrava.