Pájo

Krkonoše mají svého Krakonoše… Má vaše oblast nebo kraj také nějakého podobného ochránce a patrona?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kra­kono%C5%A1

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak to nemáme, ale jako snad každá vesnice máme „obecního blázna“.

Další odpovědi
bobánek

Pocházím z hrubého Jeseníku,tady vládne děd Praděd.

annas

U nás je to naopak – bobr „chrání“ naše lužní lesy.
Doplňuji:
Ad venkovan. Chrání jsem dala do uvozovek, protože místo toho, aby bobři naše lesy chránili, ničí je. Takže jsou vlastně „ochránci“ = ničiteli. Myšleno ironicky.

iceT

Hele,u nás by to měl být Ječmínek.
Doplňuji:
Jo,jo na Hané,moje rodiště je jen 6 km od Chropyně,kde se měl Ječmínek narodit.

Damiana

Ale kousek od nás je Říp, tak že by praotec Čech? I když o něm a jeho příchodu jsem včera četla takové věci, že by se Jirásek divil.
Když tak o tom přemýšlím, tak mě napadá ještě Poslední Krušnohorec Pepa Náhlovský.

anonym

V Beskydech je to zase Radegast, nikoliv pivo ale bůh!
Doplňuji:
ad iceT: Kde u nás? Že by to bylo na žírné Hané :)?

venkovan

Nevzpomenu si na Šumavu A Český les, ale střed Čech – Brdy má ducha Fabiána. Přestože po Brdech straší, je prý hodný, když je zle a je někde v okolí zbloudilých, tak jim pomůže z lesa ven.
To bývalo. Dnes je tam víc lidí než jehličí, tak tam se občas někdo ztratí na delší dobu, Fabián nestačí všechny lidi ochránit. Mám pocit, že jak vypadá, tak ho najdete na fotkách Hornického muzea v Příbrami. Je to kluk jako lusk.
Pro annas: Bobr vaše lužní lesy chrání. Tím, že kácí stromy, tak mnohé z nich zmlazují z pařezů a vzniká nový, pařezový les. A za pár let bobři budou plenit tyto menší výmladky.
A navíc – kolik v přírodě je samců s placatým ocasem. Už proto bychom si tuto přerostlou myš měli vážit.

funa

a havíře prý hlídá Barborka,tak snad je tady v Ostravě někde

anonym

ad annas, vzhledem ke vtipné replice kropítka, který význam jsi měla na mysli?
Ten z oblasti fauny anebo erotiky?

kropitko

Tak tohle mě fakt pobavilo a jsem ráda, že si to aspoň někdo přečetl, Mně samotnou zarazilo, že zahýbání se říká melouch,,,hm, to je ale fuška, takový melouch,, 😁

anonym

ad kropítko, ale já narážel na dvojí význam slova „bobr“, pokud ses s tím už setkala.

kropitko

mně už to těhu leze na mozek, nevšimla jsem si,že je to jiná otázka, to se omlouvám, ale bobr je ještě lepší,,,

Pájo

U nás venku na bobra nenarazíš… max. na toho, co myslí Dr. Axl ;D

annas

Ad Pájo. Měla jsem na mysli zvíře bobra. Ti byli do menadrů lužních lesů nasazeni po povodni 1997.
Jiný význam slova bobr jsem nějak nepotřebovala znát či užívat. Podívala jsem se do SNČ a zjišťuji, že slovo bobr má i vulgární význam.

Pájo

Annas, to je v pořádku, já vím, jak jste svoji odpověď myslela (tzn. že jste měla na mysli toho velkého, od pohledu sympatického říčního hlodavce).

kropitko

Annas, všichni pochopili, že jste myslela zvíře, bylo to jen takové odlehčení odpovědí,,tak se nezlobte.

annas

Kropítko, nevadí, jenže jsem byla překvapená, že jsem v tomto smyslu nevědomá.

kropitko

😁,,

annas

  • meandrů řeky.

kropitko

No u nás jsou tak akorát nutrie,,,:-D, asi někomu utekly, bestie,,
Jinak bobr nevím, je zima, tak to není vidět,, DD