led

Krkavčia matka. Prečo sa hovorí na matku, ktorá sa zle zachová voči svojmu dieťaťu, krkavčia matka? Veď

krkavce sú známe svojou starostlivosťou o svoje potomstvo.
Nebol by vhodný iný výraz?
napríklad ryby gubky, žerú svoje čersvo narodené deti. (odpozorované v akváriu). Ako by potom znelo: „gubčia (gubčí) matka“?

Nejlepší odpověď
annas

Původ tohoto tvrzení je mnohem starší. V raném křesťanství se krkavci předhazovalo, že neinformoval Noema o konci potopy, a tak se stal symbolem někoho, kdo je uvězněn ve světské rozkoši a oddaluje svou nápravu. Rovněž se mu vyčítalo, že se živí mršinami a zanedbává mláďata („krkavčí rodiče“). Havran se tak stává ptákem, který oznamuje nemoci, válku a smrt a živí se „masem ze šibenice“. Protože se o děti stará víc matka, přeneslo se pojmenování ve významu „krkavčí matka“.

Doplňuji:
Zapomněla jsem uvést odkaz, kde najdete další podrobností.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:dKGTWO-cdggJ:ladyrove­na.blog.cz/1002/ha­vran-krkavec-vrana+P%C5%AF­vod+tvrzen%C3%AD+krkav%C­4%8D%C3%AD+mat­ka&cd=21&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz

Další odpovědi
iceT

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-krkavci-matka-zene-ktera-se-nestara-o-dite-kdyz-krkavci-se-o-sva-mladata-staraji-dobre

Funna

v pohádce Sedmero krkavců přece matka mohla za to, že její synové proměnili v tyto ptáky…toto přirovnáni možná vzniklo v době, kdy se o životě krkavců monoho nevědělo a krkavec byl považovám za zlé a „pekelné“ zvíře.....

led

ako hovorí -iv- ´mimo misu´
V poslednej dobe sa aj na tejto stránke zniesla čierňava tmavých vtákov a trhajú sa o časti ešte žijúcich tiel…
žeby vtáci hrobári?

led

Dr.Axl,
Som rada, že môžem hrdo prehlásiť „i mistr tesař sa utne“. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorým toto prekáža, ale na rozdiel od českých preborníkov cez výpočtovú techniku a jej drobné zákutia, musím vždy mojú otázku položiť v češtine do vyhľadávača a potom ju v slovenčine (tak ako mi zobák narástol) napísať.
Ale napriek tomu svoj účel otázka dosiahla, dopoveď som dostala aj od annas, aj od iceT (formou odkazu na predošlu otázku). Ďakujem aj Funne (skloňovala som správne?) za jej pripomenutie rozprávky u nás známej ako ´Zhavranelí bratia´

anonym

ad led, dosud si tě vážím, proto je škoda, že vlastní přešlap stavíš do roviny, že to někomu překáží.
Stále zapomínáš, že tu naprosto nejde o subjektivní výhrady, ale jasná pravidla o podvádění (viz zpřísnění od 13.6.).
Na jiném webu se rovnou zobrazuje fráze:
Tento příspěvek byl smazán redakcí, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků. Opakované porušování pravidel může mít za následek zablokování účtu.
(Tam už by ses mohla handrkovat jen s vlastním svědomím).
„Ale napriek tomu svoj účel otázka dosiahla“ – cituji, jaký účel? ty falešné body, o něž ti přece nikdy nešlo?

annas

Led, přznávám, že pomalu přestávám opakující se otázky sledovat. Jsou na denním pořádku Vy musíte překládat, takže se opravdu hůř v liště vyhledává.
IceT byla pozornější než já. Sorry.
Víc mě mrzí, že jsem svůj odkaz vložila až v dodatku, takže jjsem nové informace, že jde vlastně o pověru, byla nucena doplnit v diskuzi.

annas

IceT uvedla odkaz, v něm je moje stejná odpověď.

anonym

iceT to uvedla jako odkaz opakované otázky, možná s narážkou v podtextu, že skalní uživatelka opakuje již jednou položenou totožnou otázku a druhá uživatelka neopomene opakování avizovat u všech ostatních, ale tady najednou dělá nepochopitelnou výjimku?

iceT

Pane Dr.Axle,ocenila bych,kdybyste konečně přestal s tím nekonečným napomínáním.
Odkaz na starou otázku jsem uvedla bez zlého úmyslu,bez toho,že bych chtěla někoho napomínat,že se ptá na již zodpovězené.Zrovna tato byla položená tak před sto lety,no a co.
Vždycky jsem slušná,ale vadí mi,že se tady tak obouváte do druhých.Hodíte odkaz na staré otázky(to dělám taky,když vím,že se na totéž někdo zeptal)ale nemusíte u toho mít ještě i jízlivou poznámku.Nebo bez toho to nejde?

anonym

ad iceT, nikoliv, nejde o žádnou jízlivost, jen o připomínku, že opakování je považováno za podvádění v bodování, že se tento nešvar neustále opakuje a obzvláště ti, kteří na to soustavně už 2 roky důsledně upozorňují, postihla náhle ztráta paměti.
Sama jsi tu dnes 2 roky a měsíc, takže dávno znáš zdejší zásady, za něž ses v počátcích sama zasazovala.
Není uzamčení opakované otázky opakovanou odpovědí falešné pokrytectví, aby tazatelka popřela vlastní pochybení?
Stejně tak odsuzuji veškeré vícenásobné profily a další formy porušování pravidel a absence triviální morálky.
Pokud ti uniklo, právě proto byla pravidla 13.6. doplněna – viz:
Z důvodu velkého množství otázek, které nejsou v souladu s kodexem nebo zaměřením serveru, jsme vytvořili pravidla pro vkládání otázek. přečtěte si pravidla zde >>
Jestliže přesto někdo neumí číst, nepokrytě si koleduje o připomínání toho, co je zbytku komunity jasné.
Kdyby admini fungoval jako na všech slušných webech, tak závadné příspěvky rovnou vyhodí, což tazatele aspoň trkne před opakováním starých chyb, tady tomu tak bohužel není, tak si každý dovoluje, co se mu zlíbí.

anonym

Jde o jizlivost doktore nedoktore z vasi strany. iceT nereagovala na opakovani se otazek, ale reague na to , co vy se svoji inteligenci asi nepochopite, nebo nechcete pochopit. Vy jste napsal :
Dr.Axl
iceT to uvedla jako odkaz opakované otázky, možná s narážkou v podtextu, že skalní uživatelka opakuje již jednou položenou totožnou otázku a druhá uživatelka neopomene opakování avizovat u všech ostatních, ale tady najednou dělá nepochopitelnou výjimku?

A o to tady jde. Ze ona se vam snazi vysvetlit, ze odpoved nepokladala s nejakymi rypavymi umysly. To umite jenom vy plus 3. Nikdo jiny. -iv-
Ja se ale uz take ucim. -iv-

iceT

Myslím,že je zcela jedno,z jakého důvodu je otázka uzamčená.Uživatelka Led nepatří k těm,co by otázky pokládali dokola a tenhle přehmat je snad odpustitelný,pro jednou se svět nezboří a obzvlášť pokud hledala a nenašla.Mě se to stává taky,že tady hledám a nenajdu a pak zjistím,že se dávno přede mnou někdo zeptal na totéž.
Co třeba jiné nešvary,horší?U­rážlivé a nesmyslné odpovědi jsou v souladu s kodexem?Posílat někoho do blázince je v pořádku?To by adminům asi ruce neodpadly,kdyby s tím chtěli něco udělat.Hezký večer.....

annas

iceT, děkuji, že jste reagovala. Mně bylo jasné, že nešlo o žádnou „narážku v podtextu“, ale o normální slušné upozornění na opakující se otázku.

iceT

Není zač…

anonym

A treti uzivatelka se zepta mimo misu :
Jak probeho tento tyden to setkani na odpovedich ?
Bylo vas tam tedy vsech 7 plus dalsi vasi priznivci, jak jste avizoval ? ( nemuzu nejak prijit na to, kdo tam byl. Zatim me vychazite jenom vy sam ! Tak mi to prosim napiste. Jen pocet. Ten by me zajimal. Nemusite konkretni uzivatele.
A dostali jste kaficko a zakusky ?
P.S. A nezapomente , ze i tohle mozna cte i " sef " – " sefove " odpovedi. tak aby jste nam nelhal !

  • iv-

anonym

Pokud by to šéf skutečně četl, musel by napsat, že osobní vzkazy patří do vnitřní pošty.
Pravidla se nezměnila, naopak byla doplněna pro podobné přešlapy do chatovací oblasti.
(Jaký má příspěvek vztah k položené otázce?)

anonym

S vasim titulem – netitulem .. proto jsem psala pro men echapajici spoluobcany , ze je to : Mimo misu .. zajedte zase na odpovedi, aby mi tuhle diskuzi zrusili. 🙂
A diky za odpoved. Takze jste tam byl sam . No, tak to jsem si hned myslela. Vasi odpovedi – neodpovedi jste mi vlastne odpovedel.
Asi tedy schuzka nevysla podel vasich predstav.
Ale mozna se mylim. Mozna jste tam byli 2.
Vy a vase druhe ( mensi , lepsi ) ja.
Jo, a s tim titulem vasim, virtualnim … ono to opravdu spoustu lidi nepochopila a mysleli si, ze jste tu vejsku opravdu dokoncil a mate ten titul i v realu.
Tak jsem jim to vsem, kdo meli zajem vysvetlila mailem. Aby jste me nenadal.
Na odpovedi jsem pred tydnem psala o te vasi super velke organizovane schuzce .
Tak vam to pro pobaveni take poslu. Ostatni uz to vi take, tak ani nemusite zadat o smazani. 🙂Dobry den ,
sice pry neodpovidate , tak si pisi jen tak sama pro sebe .. :)
Nechci byt rypava , ale obcas jsem, tak prominte.
Dr. Axl ma pry u vas nejakou super tajnou schuzku s jeho " vyvolenymi " , tak bych se prosim tehle schuzky take rada zucastnila.
Ja tedy bohuzel tento tyden nejsem v Cechach , kvuli me to asi neposunete .. 🙂 , tak ja bych si s dovolenim u vas take sjednala nejakou schuzku. Nerada se citim nejak odstrcene .. nerada bych ale nekoho vystrnadovala ja , tak ja bych to s vasim dovolenim pak zverejnila. :) , a nebyla by to zadna super tajna schuzka. Ja uz jsem to partickovani a septani nesnasela na ZS. ( ja vlastne byla jenom na ZS ) :( …
Take bych jeste poprosila, kdyby jste do toho dotazniku od Bolaka dopsali ,nebo udelali nejakou anketu .. nebo obeslali 20 uzivatelu, kteri jako posledni odesli z odpovedi , aby vam napsali, kvuli cemu ,nebo KOMU odesli.
To vam mozna hodne napovi.
Legrace by byla , udelat naseho dr. Adminem a on by pak zacal kacet ty stromy, jak nedavno nekde uvedl ( ale ne primo , jen tak .. ) . Pak by vam na odpovedich zustali asi jen 4 " vyvoleni ".
🙂
Vy me uz asi trosku znate , nebojuji za sebe … obcas zverejnim soukromi , ale pocitam si to, i pisi a vzdy se snazim, abych to mela 1 : 1 , ale porad jeste vede nekdo jiny. :(
Mejte se , neberte tento mail moc vazne , ani ja jsem v zivote asi ani nebyla vazna…
Jestli jste precetli az sem, tak klobouk dolu.
Mail zverejnim nyni na odpovedich , aby nebyl super tajny … omlouvam se . -iv-

annas

Iv, byla úspěšná pátrací detektivní kancelář?

anonym

Ja to nakonec vzdala. :( Bala jsem se , ze bych se do te zasedacky nevesla, a ze by na me nezbyly ani ty chlebicky .
Kdyz jich tam slo tolik !

  • iv-

annas

Iv, co nebylo dnes, může být zítra. Vždyť přece trpělivost přináší růže.

led

možno tento názov vznikol v časoch, keď bolo vidno mrákavy krkavcov živiť sa mrvolami padlých bojovníkov, vďaka čomu sa stal symbolom smrti, nešťastia.

annas

Také se domníváím, že krkavčí matka nesouvisí s pohádkou. Matka své syny proklela, ale zasáhla "vyšší " moc., takže byla zlá.

Ale krkavčí matka není zlá matka. – Jde o jeden z omylů. Takže když se o někom řekne, že je to krkavčí rodič, ve skutečnosti by to měl být spíš kompliment.

V krkavčím hnízdě je útulně. Mláďata se líhnou již na konci zimy, ale pod rodiči, kteří je pečlivě zahřívají, a v hebce vystlaném hnízdě, takže ani silné mrazy pro ně nepředstavují problém. Když je velká tima, samička nevstává ani při krmení a svá mláďata zachumlá do podestýlky z nasbíraných chlupů a vláken, kterou udržuje v úzkostlivé čistotě. Naopak pokud je hodně teplo, zajistí krkavčí matka ochlazení. Vykoupe se a snůšku pak osvěží mokrým peřím na svém břiše. Krkavčí rodinka zůstává prohromadě tři měsíce, než se mláďata osamostatní, a tak dlouho také trvá péče rodičů o potomstvo (na konci přirozeně už trochu polevující).

http://knizky­yonline.blog.cz/1108/krk­avci-jsou-spatni-rodice