rigormortis

Křemík a magnet

Je křemík přitahován magnetem? Je feromagnetický?
Nějak se nemohu dopátrat informací.
Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Kelt

Vysvětlení je trochu složitější a je možné je najít v učebnici fyziky, respektive chemie.
V magnetickém poli se látky chovají různě, buď jsou přitahovány – když mají volné elektrony, pak jsou paramagnetické nebo feromagnetické, to je zesílený paramagntismus, zde patří právě Fe, Co, Ni, které mají volné 3 d elektrony,
nebo jsou odpuzovány, protože nemají volné elektrony – jako například křemík. Také další použití křemíku jako součást izolátorů vysvětluje, že křemík nemůže být přitahován , protože je diamagnetický.
Odkaz http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fe­romagnetismus
podobně je vysvětlen diamagnetismu , paramagnetismus a jiné.

Lamalam

Křemík není feromagnetický, takových prvků je pouze několik (Fe, Co, Ni, Gd).

lol_no

Látky přitahované magnetem se (jak je už napsáno) nazývají feromagnetické. Aby se snáze určilo, o které se jedná, existuje taková pomůcka – slovo „FeNiCo“
Označuje značky feromagnetických prvků, tj. železo (Fe), nikl (Ni) a kobalt (Co).
Z toho vyplývá, že křemík není feromagnetický prvek, tudíž není přitahován magnetem ;).

isteron

Čo myslíš , je sklo magnetické ?