Kilián

Království poskytuje svým zemědělcům dotace za vývoz do sousední republiky. Komu to prospělo a koho poškodilo? Viz popis

Vláda království, jehož zemědělci produkují zejména zelí a kapustu, se rozhodla poskytovat vývozní dotace. Na každou tunu zelí, které se podaří zemědělcům vyvézt do sousední republiky, vyplatí určitou částku. Prospělo toto opatření onomu království? Prospělo republice, nebo ji poškodilo? Prospělo někomu? Poškodilo někoho?
Doplňuji:
Určitě je to spojeno s pojmem dumping, ale do jaké míry to byl či nebyl dumping, nevím.

Nejlepší odpověď
anonym

Prospělo to království a zemědělcům, poškodilo to sousední zemi.
Království „investovalo“ finanční prostředky do zemědělství ve vlastní zemi, tím pomohlo vlastním poddaným. Díky tomu mohli poddaní svou úrodu prodat a mohli z ní odvést daně do královské pokladny.
Sousední stát musel zboží nakoupit. Čili kvůli zásobení obyvatel, musel zaplatit za zboží dovezené z jiné země.
Pokud není dovoz vyvážen vývozem, je zde řeč o špatné ekonomice. Dobře je na tom země, která vyváží více než nakupuje.

Další odpovědi
Vseznalek88

ROCKER: Dotovat zeleninu, která končí doma by byla chyba. Království v takovém případě dává peníze – dotace na to, aby byla v zemi levnější komodita- zelí. Takto vynaložené finance se však nijak nevrátí. Respektive vrátí se jen část v podobě daní. Ty daně budou ale zaplaceny z daní poddaných tohoto království. Takže král napumpoval do svých poddaných peníze, ale užitek z toho země mít nebude.

Naproti tomu, když poskytne vývozní dotaci, tak do království přitečou peníze z exportu – tedy v království bude více peněz než bylo předtím než začalo vyvážet. Daně které zaplatí zelinář jsou pak už z peněz sousední země.
Doplňuji:
quentos: můžeš mi vysvětlit, proč tady tato otázka nemá co dělat????
Už jednou jsi mě obvinil, že vás tady urážím. Tak se ptám. Nejsi nějaký přecitlivělý?????????? Co tě na této otázce tak irituje????? Tohle je přesně otázka, která tu má smysl… toť můj názor
PS: kodex jsem si teď schválně přečetl, ale žádný rozpor jsem nenašel – pouč mě prosím.

Rocker

Podle mě to poškodilo království,dotovalo zeleninu,která nekončila doma,ale za hranicemi.Jestli to prospělo zemědělcům nebo republice záleží na tom,za jakou cenu zemědělci zeleninu prodávali.
Doplňuji:
Tak už vím,proč jsem se nestal ekonomem:-)

arygnoc

dumping je predávanie pod nákupnú cenu s cieľom poškodiť konkurenciu.
nemá to s dotáciami nič spoločného.

quentos

Tak se tady furt diskutuje o mazání otázek. Mazale, apel na tebe: Tahle otázka tu vyloženě nemá co dělat (viz kodex), tak proč jednou nemažeš právem?
Doplňuji:
Všeználek: člověk by musel bejt uplně blbej, aby nepoznal, že v případě výše uvedeného jde o otázky zadané ve škole. V kodexu se píše cosi o řešení domácích úkolů.

Vseznalek88

Quentos:
Asi jsem uplně vydlabanej a blbej. V kodexu jsem totiž nic o úkolech nenašel.
A pak nám blbejm ještě vysvětli, jakých svých skvělých rozeznávacích schopností využíváš, aby jsi dokázal rozlišit člověka, co si chce nechat vyřešit domácí úkol například od člověka, který se učí do školy a chce znát odpověď na tuto otázku????????