Damiana

Krafat nebo kafrat?

Co je správně? Kafrat jsem si našla už v lajně, ale rozdíl mezi těmito dvěma slovy neznám. Není náhodou krafat jenom nesprávná verze nebo zkomolenina slova kafrat? Díky za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova kafrat jsem vysvětlovala včera. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-vzniklo-slovo-kafrati-kafrani

Nyní další slovo krafat – hanlivě – mluvit hloupě, či beze smyslu, tlachat.

Jde o expresívní obměnu slovesa krákati.

Teoreticky je však toto sloveso převzato z bývalého německého Graffel (Geraffel) – pomluvy, žvásty, prázdné či hloupé řeči. Nebo z raffeln – pomlouvat, žvanit, tlachat.

Slovo krafat je obhroublejší než slovo kafrat.

Etym. slovník
Doplňuji:
Upřesňuji slovesné vazby:

  1. kafrat o něčem, kafrat něco, kafrat do něčeho.
  2. krafat – s někým, krafat – o.

Další odpovědi
Andělé

Také jsem slyšela používat oba výrazy. Mají stejný smysl a myslím,že jsou jen hanlivé či zhrubělé …:-)

anonym

Neřešila bych asi, který výraz je správně. Používají se totiž oba. Je jen o zvyku, co je komu bližší.
Doplňuji:
Asi bych to brala spíš významově: krafat o něčem, kafrat do nečeho.

anonym

Nejblíže je ocko. Setkal jsem se v životě s oběma výrazy, krafat bylo ve významu – planě plácat, na schůzi bezobsažně blafat;
nejbližší pro kafrat, by mohlo být kibicovat, kecat hloupě a nekvalifikovaně do něčeho, čemu mluvčí příliš nerozumí, ale musí se do toho nepatřičně míchat.

Drap

Krafat jsem nikdy neslyšel, myslím, že si to někdo popletl, zkomolil a další možná převzali.

pusinka50

Ano, je to tak, má to DVOJÍ význam: krafat do něčeho, do čeho mi nic není… a kafrat o něčem, o čem nic nevím.

JanaKveton

U nás se říkalo kraftat. Nikoli krafat. Jsem původem z Olomouce. Jestli to je moravikismus, to netuším.

etchie

Len pre zaujímavosť refrén textu z roku 1991. Vilém Čok a Nová Růže, skladba Vopičák:

Nad zemí lítáš
jak papírovej drak
Čekám až dokrafáš
jsem tvůj vopičák.
A jí to nedojde.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Opravuji vazbu – o všem krafat …

vagra

Ani kafrat !

kenyrts

naprosto souhlasím s Annas

vagra

Kenyrtsi, tak to jsme už minimálně tři.