Toruk

Krácení stromů- je nezbytné povolení?

Ne, nemám v nadpise chybu, nechci se ptát na kácení, ale „krácení“. Tzn. že namísto řezání stromu co nejníž u zemi (to by bylo kácení) člověk odřízne horní část stromu ve výšce asi 2m nad zemí- tomu říkám „krácení“. Strom bude normálně vegetovat dál, až se zase rozvětví… Když takto člověk krátí strom na svém pozemku a soused ho začne hubovat, „jestli má povolení“- má ten soused právo takto dotírat, nebo je to nesmysl a na takovéto krácení není povolení zapotřebí. Když si někdo prořezává ovocné stromy, povolení nepotřebuje… mám dojem, že toto je podobné.

Nejlepší odpověď
venkovan

Za takto zkrácený strom dostanete pokutu jako hrom, protože dřeviny jsou chráněny před poškozením. To není pěstební zákrok, ale těžké poškození stromu. Dělá se jen ve výjimečných případech třeba u velmi starých vrb, kdy je vhodné ponechat v místě starý kmen. A ochrana stromů se totiž vztahuje i na estetický vzhled dřeviny, Takže bezdůvodný silný ořez, prakticky na paýl kmene je považováno za poškození dřeviny. Většina ořezaných stromů v obcích na „telegrafní sloupy“ bylo často vyšetřováno a nezřídka firma dostala nemalou pokutu.
Strom uříznutý na pahýl bude těžce hojit odstranění koruny, bude vše nahrazovat novými výhony, místo řezu se stane místem infekce dřeviny a následně se výrazně sníží věk stromu. Následné rozvětvení je nestabilní, právě takové (druhotné koruny stromů se rozlomí lépe než když podstatně větší původní koruna stromu).
Takže pokud jste takto porazil strom o obvodu kmene nad 80 cm ve výšce cca 130 cm nad zemí a pozemek není evidován jako lesní pozemek, tak se modlete aby vás nikdo nenahlásil na úřad. U slabšího stromu na který není třeba žádat povolení bude lepší rovnou porazit. Pokuta za jistých okolností může být až 5 nebo 50 tisíc, respektive 500 tisíc, v určitých případech až 1 milión Kč. Píši – může, ale nemusí.
Ovocné stromy se prořezávají, ale opět hluboké seříznutí na panýl za jistých okolností může být poškození.

Další odpovědi
anonym

Jedná se pravděpodobně o zdravotní řez koruny a na to se povolení nevztahuje.Ale je nutné ( pokud se nemýlím )dodržet dobu vegetačního klidu.

tyna.ryglova

My jsme skáceli na zahradě dva velké smrky a nikoho jsme se neptali, ani jsme to nikde nenahlašovali. To bychom se z toho brzy zbláznili, kdybychom měli všechno nahlašovat. Jediné, co byl ze začátku problém bylo, jak je skácet, když jsou tak vysoké. Problém nám vyřešila tato půjčovna pracovních plošin https://www.i­sermat.cz/cate­gory/pracovni-plosiny/ , díky které manžel jednoduše a hlavně bezpečně stromy postupně seřezával.