Ewíík

Kovářova kobyla okovy nemá ??

Psali jsme test z Frazeologie a já jsem měl dokončit pořekadlo: Kovářova kobyla, ...... Doplnil jsem „okovy nemá“ ale nebylo to uznáno z toho důvodu, že to tak není užíváno. Přičemž já to slýchám poměrně běžně. Správně je „chodí bosa“, to vím ale stejně. Co myslíte ?

Nejlepší odpověď
annas

Kobyla je okovaná, má podkovy. nikoliv okovy.

Tz., že kobyla má pod kopyty kování ochrannou podložku, která se nazývá podkova.

Okovy jsou pouta, která se dávají zločincům, jsou (nebyly) také kované ze železa, tedy byly okované.

Další odpovědi
quentos

Okovy jsou pouta. Už jste někdy viděla kobylu v poutech?

anonym

Tak to jsem ještě neslyšel(59), aby kobyla měla okovy!

marci1

Možná jsi slyšela, že kovářova kobyla PODKOVY nemá, ale správně se opravdu říká jen : „Kovářova kobyla chodí bosa“, tedy kovář dělá jiným podkovy, ale jeho kobyla je nemá. 🙂

gecco

Bosy chodí ševcova žena a kovářova kobyla…
😉
Okovy by tam analogicky měly chybět ženě žalářníkově (či katově).

Kelt

Správné je : Kovářova kobyla chodí bosa. Znamená to, že kovář, který kove podkovy koním, by především měl mít vlastního koně, kobylu okovanou. Okov – nádoba u studny, okovy – pouta, kovat – činnost kováře, okovej mi mou nožičku.