Inquirer

Má kouření (tabákové nebo elektronické cigarety) nežádoucí vliv na zánět středního ucha?

Má kouření (tabákové nebo elektronické cigarety) nežádoucí vliv na zánět středního ucha? Vypadá to, že kouř by se mohl dostat do vnitřní části ucha tou dírou uprostřed (auditory tube) a tam ještě zhoršovat zánět.

http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/2/2e/Blau­sen_0872_Upper­RespiratorySys­tem.png

Odpovědi
Pájo

Vzhledem k tomu, že sluchová trubice (tuba auditiva /eustachii/), nebo(li) Eustachova trubice (ET) spojuje nosohltan a dutinu středního ucha (a umožňuje tak vyrovnávání tlaku na obou stranách bubínku), hlavně v dětském věku jí do středního ucha mohou pronikat záněty. ET pomáhá současně čistit středoušní dutinu.

Nedomnívám se ale, že by se tudy dostával do středního ucha cigaretový kouř. Není tu možnost žádného proudění. Na zánět středního ucha Vám lékař předepíše antibiotika a je pravděpodobné, že po dobu jejich užívání, Vám cigareta nebude chutnat.

JájsemRaibek

Ty kouříš, že ti jde pára z uší?
http://us.cdn4­.123rf.com/168nwm/­sifotography/si­fotography1409/si­fotography140900652/­32016126-closeup-portr%C3%A9t-rozzloben%C3%BD-mlad%C3%A1-%C5%BEena-fouk%C3%A1n%C3%AD-p%C3%A1ra-vych%C3%A1zej­%C3%ADc%C3%AD-z-u%C5%A1%C3%AD,-maj%C3%AD-nervov%C3%BD-ato.jpg

orwell

Dutinu středoušní spojuje s nosohltanem Eustachova trubice, kterou mohou pronikat do středního ucha infekce a určitě také zplodiny z cigaretového kouře. Nemusí se přitom člověku zrovna kouřit z ucha. Vyléčení zánětu to rozhodně nebude napomáhat, spíše naopak. To platí obecně o všech zánětech v těle. Doporučoval bych rozhodně s kouřením alespoň po dobu léčení přestat.
Pro doplnění http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­ustachova_tru­bice

Inquirer

Raibek: Ty nejsi příliš chytrý, co? Bubnová membrána mimo jiné zabraňuje dostat se čemukoliv do vnitřní části ucha (z venku), ale taky z vnitřní části ucha (ven).