lebooyah

Můžu kouřit po extrakci zubu?

Byl jsem na trhani zubu a bojím se kouřit, mam tam stehy a bojím se, aby se do rany něco nedostalo

Nejlepší odpověď
marci1

Kuřákům se déle hojí rány (nejen) v dutině ústní. Mluví se o tzv. suchém lůžku, alveolární ostitidě. Je častou komplikací extrakce zubu. Extrakční rána je prázdná, dochází k předčasnému vypadnutí krevního koagula.

Prázdné lůžko je velmi bolestivé. Okolní dáseň je zarudlá a oteklá. Léčba spočívá v lokální aplikaci antiseptik, analgetik a prostředků k dočasnému překrytí či vyplnění prázdného zubního lůžka a eliminaci kouření.

Výše zmíněné platí bohužel také ve zmenšené míře pro pasivní kuřáky, vyhýbejte se proto častému pobytu v zakouřených uzavřených místnostech, klubech a barech. Myslete také na své děti a nekuřte doma.

Navíc kouřením nebudete mít pouze několik problémů s ústní dutinou, ale hrozí i rakovina plic nebo další onemocnění. ☹

Zdroj: http://www.ose­trenizubu.cz/zu­by-a-koureni/

Další odpovědi
Cenobita

Kouření až je zcela špatné, právě naopak tyto rány dezinfikuje. Takže pokud musíš můžeš, ale raději s tím sekni úplně.

Kepler

marci: pro tebe nemám nikdy dost palečků. Kéž by byli všichni tak hodnotní přispěvatelé jako ty.