tanyya

Koupit chalupu na trvalé bydlení?

Už rok řešíme s přítelem koupi domu, respektive nějaké chalupy v dobrém stavu ale přítele stále někdo odrazuje, že prý bude muset stále něco opravovat a nebude mít žádny volný čas. Je to pravda, je lepší bydlet v paneláku než v baráku?

Nejlepší odpověď
Drap

Částečně to tak sice je, ale je to vaše volba. Nic neni zdarma. Za klid, dostatek prostoru a soukromí se musí platit starostmi o údržbu domu.

Další odpovědi
EliškaG

Na to není jednoznačná odpověď. Pravdou je, že v paneláku přijdete s práce a máte klid a nic neděláte. Na druhou stranu slišíte každé spláchnutí záchodu u sousedů, když si trochu zesílíte rádio už to každý ví a nemusí se to všem líbit. Nehledě na to, že když narazíte na špatné sousedy tak fakt nic moc. V domě máte své soukromí, ale je fakt, že musíte se o vše postarat – nejede topení, voda atd… vše je na Vás. AL ekdyž tam máte kousek zahrady můžete kdykoliv vyjít ven a udělat si kdykoliv oheň něco opéct atd.. Na zahrádce si můžete něco vypěstovat a tím i něco ušetřit nehledě na kvalitu vypěstované zeleniny, která je samozřejmně nesrovnatelná s tou z obchodu. Ale v domě je stále co dělat to je pravda. Nicméně bydlela jsem i v bytě a nyní v domě – rozhodně je dům lepší, alespoň pro mně. Záleží kdo a co člověk od života očekává zda jen válení se u televize nebo možnost trochu soukromí a volnosti v domě.

Sůwa

Chalupa, ať už k trvalemu bydlení, nebo na rekreaci, je skutečně jen pro toho, kdo tu práci má jako koníčka, případně je schopen si na všechno někoho zjednat. Záleží tedy na přístupu přítele, případně jestli sama podobné práce zvládáš ( já ano ). Panelák bych ale brala jako poslední možnost, lepší je byt ve starším domě v osobním vlastnictví.

venkovan

Na rodinném domku si musí majitel vše udělat sám a nebo vše zaplatit. Co do velikosti – panelákový byt je několikrát menší, často tedy menší náklady na opravy a bydlení.
Nicméně odpověď na otázka zda je lepší v tom či onom není zcela jednostranná. Záleží na lokalitě, stavu nemovitosti, konfortu služeb, tolerance řešit scházející služby, příjmů apod.
Bydlím v RD – asi bych neměnil, protože tak žiji celý život. Ale proti bytu je to hodně drahá sranda, prakticky nejezdíme na dovolené, protože na ně moc není (jsme v době, kdy je potřeba zas po desetiletích investovat do oprav).

redy

bydlet sám je výhra ,udržovat se musí i byt , stojí to za tu pohodu někde v baráčku nebo na chalupě :D

terry

Pro někoho je lepší bydlet v paneláku, pro jiného v domku.
To záleží na tom, co je příjemnější pro vás. Taky jde trochu o to, kde ona chalupa je, čím se živíte, jestli musíte pravidelně někam jezdit nebo pracujete z domu nebo podle domluvy, jak to plánujete s dětmi ( školka, škola, zájm.kroužky, …). Taky jaké máte zájmy, jestli rádi kulturu, sporzujete a jak atd.
Být vámi, sepíšu pro a proti, prohlédnu nabídky a pak by se vidělo.

tanyya

Děkuji za odpovědi. Přítel nemá rád domácí práce, radši jede na kolo než aby něco opravoval. Z toho asi vyplývá, že jeden z nás holt bude muset ustoupit. Buď já budu mít dům a budu poslouchat výčitky nebo budem bydlet v paneláku a já budu celý život snít o domě se zahradou. Zažil jste někdo tento rozpor v představě o vaší budoucnosti, případně jak jste to vyřešili?

terry

Teď jsou i jiné možnosti.
Např známí bydlí v Pze v bytovém domě. Rekuperační topení, 2–3 byty na patře ( patra – přízemí + patro), balkon a přízemní byty mají kousek zahrady s trávou, z terásky schody na tu zahradu a pěkně si v létě grilují. Pozemek mají oplocený a garážové stání.
Mě to přijde jako rozumný kompromis.

Sůwa

Raději zůstaň u toho snění, ona totiž zahrada dá taky dost práce. Mám chalupu i byt, tam mi práce potíže nedělá, ale zahrada mne ničí.