huxa

Koupili byste si při návštěvě hřbitova kávu v případě jejího prodeje na dotyčném hřbitově?

Je dle vás k pietnímu aktu slušné, snesitelné, připustitelné pít, jíst či kouřit?
Osobně vyznávám názor racionální, ateistický a mrtvý člověk je mrtvý i se svou „duší“, tudíž žije pouze v našich srdcích/mozcích a nevidím důvod, proč si nevzít pití/jídlo/cigarety k vzpomínání na něj, byť nad či vedle jeho ostatků.
Doplňuji:
midlajs-ptám se čistě na konzumaci jako činnost, nikoliv věci s tím spojené jako je šustění obalů, prodávání, které by mohlo být prováděno mimo hřbitov, apod.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Čistě teoreticky, zemřelý mohl mít rád kávu, já si sednu na lavičku vedle/oproti hrobu a tu kávu si sebou vezmu. Rozjímám, případně si s ním povídám tak jak jsem to dělal v běžném životě právě u kávy.

Další odpovědi
pusinka50

Shodou okolností jsem byla před 14 dny na hřbitově na rozptylové louce, kde před lety byl rozptýlen můj táta. Přiznám se, že ač nejsem vůbec plačtivý typ ženy, stála jsem tam snad hodinu a pořád brečela. To mě tak vysílilo, že při zpáteční cestě hřbitovem jsem potřebovala se uklidnit cigaretou. Ale přišlo mi to jako znesvěcení a i nevhodné vůči lidem na hřbitově, byť úplně neznámým, kteří by kouř z cigarety cítili. Zapálila jsem si až za branami hřbitova. Zrovna tak nevhodné by mi přišlo jíst či pít kávu u hrobu.

midlajs

Ja ne. Chtela bych mit na navsteve hrbitova ticho. Jako kdyz vstoupite do kostela, mate zakoreneno v mozku, ze se tam mluvi potichu. Ma to sve kouzlo. A prodejem jakkykoli nebo cimkoli by to jen rusilo nekomu „ritual“.

Drap

Při návštěvě hřbitova, zvláště pak třeba při čekání, bych si možná kávu koupil. K samotnému pietnímu aktu, či návštěvě hrobu v žádném případě ne. Připadalo by mi to v rozporu nejen s etiketou, ale i se zdravým rozumem.
Obdobná situace by byla třeba na svatbě. Nedovedu si představit, že by před oddávajícím při obřadu jeden s novomanželů nebo i hostí, srkal kávu.

marci1

Asi ne. I když pít kávu je přijatelnější, než kouřit nebo jíst. Některé hřbitovy mají zákaz kouření přímo v provozním řádu.
Hřbitov je pro mě pietní místo, kam chodím rozjímat a pít kávu by mě asi rušilo. Ale záleží na každém, jak to cítí a jak mu to vyhovuje. 🙂
Hlavně aby tam bylo ticho. 🙂

anonym

Mě to připadá úplně normální,co když třeba dotyčný kouřil a zemřel na to,tak tou vůni bych mu to klidně i připoměl.
Lidé to sice vše považují za nějakou poctu vůči zemřelým,ale ta jim nepomůže.
Já chodím ke tchánovi každej rok a beru sebou do kapsy lahváče,kterýho mu naleju na náhrobní desku,protože jsem mu to slíbil,jelikož on měl pivo rád.
Nic špatného na tom nevidím.