anela

Koupila jsem dům.Nyní jej chci prodat.Najednou se ozval nájemník,který je zde trvale hlášen,ale nebydlí tu.

Pouze se do domu jen občas vloupá,vymění zámky a já se sem pak nemohu dostat.Nájemník má již od policie zakázaný vstup do domu.Zájemce o koupi domu má strach,že až dům koupí a nastěhuje se,bude zde mít právo bydlet i nájemník.Můžu nájemníka z trvalého pobytu odhlásit i bez soudu a nájemníkova souhlasu? A nebude mít k domu,po jeho prodeji,nějaké nájemní právo,že by to celé mohl dát k soudu a soud vyhrál?Žádné věcné břemeno nikde napsané není,ani mně,jako majitelce,nikdy neplatil nájem.Jen tvrdí,že s odhlášením nesouhlasí,protože se v domě kdysi narodil.

Nejlepší odpověď
stana73

Jako vlastník domu můžete na Obecním úřadě nájemníka odhlásit,pokud v domě nebydlí.Pro vás hraje i to,že má zakázaný vstup a neplatí nájem.Pokud nemá jinou adresu,úřad ji napíše na sebe.I bez souhlasu

Další odpovědi
Myšoun

Dobrý den,

  • Trvalé bydliště nezakládá žádný právní důvod pro obývání nějaké nemovitosti. Tu můžete obývat především na základě vlastnického práva (koupila jste ji, či jinak zákonně nabyla vlastnictví), či nájemního práva (máte nájemní smlouvu), či s „tichým“ souhlasem vlastníka (když např. bydlí syn u matky). Trvalé bydliště je tedy pouze evidenční údaj.
  • Dotyčnému člověku, nájemníkem bych ho rozhodně nenazýval, můžete zrušit jeho trvalý pobyt ve Vašem domě a to tak, že podáte žádost o zrušení trvalého bydliště příslušnému městskému či obecnímu úřadu, který zahájí správní řízení a pokud shledá Vaši žádost jako důvodnou, což v tomto případě pravděpodobně ano, tak může Vašemu vetřelci zrušit údaj o trvalém pobytu ve Vašem domě, a to i v případě jeho nekontaktnosti, resp. nesouhlasu.

Důležitá je i ta skutečnost, že nabytím právní moci tohoto rozhodnutí pozbývá platnosti občanský průkaz dotyčného vetřelce. Tudíž v případě, že by se vloupával do Vašeho domu a přivolané PČR by se prokazoval svým OP, a již by bylo výše uvedené rozhodnutí pravomocné, upozorněte PČR na tuto skutečnost.

  • Žádné užívací, ani jiné právo nemá, dle Vašich informací, ani teď, tudíž je nebude mít ani po zrušení jeho trvalého pobytu.
  • Doporučuji na vetřelce podat trestní oznámení, kde připadá v úvahu několik trestných činů.

Úspěšné zbavení se vetřelce přeje Myšoun 🙂