Petruse20

Koupě RD přes realitku, je tento postup RK běžný?

Rozhodli jsme si koupit s manželem rodinný dům. Bohužel je to přes realitní kancelář.
Při prohlídce z makléře vypadlo, že zadní část domu, veranda a stodola není v katastru vůbec zakreslená, (což není) Je to standardní postup, že realitní kancelář prodává něco, co je vlastně černá stavba? Když jsme to s ním řešili, tak že prý není problém to dát do pořádku a náklady by hradil prodávající.Zde je však další úskalí, protože prodávající je v důchodu a nemá na to dostatek peněžních prostředků (náklady spojené se zakreslením, katastr..apod.) Tak makléře napadlo, že my, jako kupující,bychom dali zálohu třeba 30 000 Kč a z těchto peněz by se tyto náklady uhradily. Nám se to moc nezdá, protože jsme chtěli všechny peníze hnát přes úschovy mimo RK (chtěli jsme využít notáře) a majiteli by se peníze převedli na účet až po úspěšném vkladu nás jako vlastníků na katastr.
Setkali jste se s tím někdo? Děkuji moc za jakékoli komentáře a názory na tento postup

Odpovědi
Kepler

Logické by bylo, kdyby se tento nedostatek řešil z peněz prodávajícího. Pokud je nemá k dispozici, tak by se o tyto náklady snížila cena nemovitosti.

xxx3

to není zrovna běžný postup. V každém případě to musíte mít smluvně velmi dobře ošetřené. Sepsání smlouvy s nezávislým právníkem je podle mě naprostá nutnost.

Mc Merkurion

… nechal bych si o tuto částku ponížit cenu nemovitosti, ta stodola tam určitě nějakou dobu stojí, takže to v jádru není tak černá stavba, a pochybuju, že byste ji museli bourat – můj názor …

cukrar

Petruse, postup realitky je OK. Ona nemůže zařizovat za prodejce, co je třeba. Je to mnoho administrativy a obíhání úřadů, zkrátka dodatečná kolaudace. Od projektu, zakreslení, oběhání sítí atd. Jako stavební povolení.
Kdo to zaplatí je jen na dohodě mezi Vámi a prodejcem, popřípadě realitky. Prodejce to nezařídí, takže jedině Vy. O kolik korun necháte snížit prodejní cenu, je jen na Vás.
Je ale velice seriózní od makléře, že Vám tuto skutečnost sdělil, páč kdyby to nevěděl, časem se to provalí, třeba i za 10 let.