zzzzz

Kotel na tuhá paliva, na vatápění a ohřev vody

Chci si koupit nový kotel, nevím zda zvolit automatický, nebo se mu raději vyhnout. Docela mě překvapilo, že automaty mají velkou spotřebu elektřiny. Také nechci topit jen hráškovým uhlím nebo pelety, chci mít možnost, tam přes den nacpat i kusové dřevo a automat zapnout třeba jen na noc. Už dva dny prohlížím internet, a nejsem z toho moudrá.
Jaký kotel na TP máte vy? Jak jste s ním spokojeni a jak dlouho hoří, když ho naložíte do plna? Všem předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Pájo

Volil bych mezi kotly Dakon nebo Atmos.

Pokud bych měl teď kupovat nový kotel, asi bych se rozhodl pro kotel Atmos.
Vybral bych ze skupiny zplynovacích kotlů na uhlí a dřevo…
http://www.at­mos.cz/czech/ko­tle-002-zplynovaci-kotle-na-uhli-drevo

Další odpovědi
honza19hk

tak my máme cca 20 let starej dost velkej kotel na dřevo a uhlí ,ale problém mu nedělá ani slévárenský koks. Když ho naláduju na noc vydrží hořet někdy až do rána,záleží čím ho naložím.Zvládne i kusy co mají 70cm délku a 40cmn v průměru.Dřevo naštěstí nekupujem,máme vlastní lesy.Kpujee jenom uhlí ale většinou používám dřevo.

Nicméně já bych automatickej kotel něchtěl ani zadarmo.Na EU taky prdim.

elektrikář

Na staré hájovně jsem viděl velká stará kachlová kamna, K mému údivu nemněla popelník na poppel.Roztápěla se v nich šamotová kobka suchým chvojím, Když se cihly vyhřály přikladaly se do nich celá metrová polena. Která se přívíráním vzduchové klapky dala regulovat. Tah kamen odnesl všechen popel ze dřeva rovnou ven.

Doplňuji:
Koupil bych kotel na zplynování dřeva. V tom se dá spálit vše od staré trávy. slámy a dřevního odpadu