kořen slova – vyjížďkový

Nejlepší odpověď
annas

Chudste, děkuji.

Vyjížďkový – základové slovo vyjížďka.

Vy-jížď-k-a – předpona – kořen – přípona – koncovka (tvarotvorná přípona).
Často se ve škole označuje -ka jako přípona.

Vy-jížď-k-ov-ý – předpona – kořen – přípona – přípona – tvarotvorná přípona (koncovka).
U příd. jmen pak zakončení -ový bereme jako příponu.
V příbuzných slovech dochází ke změně kmenové souhlásky – jízd x jížď. Přípona -k-je znakem pro odvozená slova ženského rodu (př. mat-k-a, chat-k-a, pat-k-a atd.)

Další odpovědi
chudst

Rozdelil bych to jako vy-jizd-kov-y (predpona-koren-pripona-koncovka), ale nejsem si tim 100% jist, to jsem delal naposledy 10 let zpatky. Jako koren bych vsak uvedl ono „jizd“.

=============­========================­=====

Doplnena: tvoreni slov viz zde: http://www.ma­turita.cz/ces­tina/gramatika/zpu­soby_tvoreni_slov­.htm

  • kořene – je to ta část slova, která je stejná u všech slov svým významem příbuzných
  • předpona – je to ta část slova, která je připojena před kořen a mění význam slova
  • přípona – je to ta část slova, která je připojena za kořen a mění význam slova
  • koncovka – je to ta část ohebného slova, která se v jeho různých tvarech mění

=============­========================­====

No, podle tohoto by to mohlo byt spravne, ale radeji si pockejme na nasi expertku Kerbera, ktera me doufam kdyztak opravi :)