Seji

Kopie občanky může jí po mě chtít?

Krásný den přeji,
stěhuji se do nového podnájmu, a paní pronajímací po mě chce kopii OP, může jí chtít?

Slyšela jsem, že když chce kopii mojí OP, nebo jakéhokoliv jiného dokladu měla by to jít nahlásit a že jen tak ho požadovat nemůže.

Mohu tedy nesouhlasit?

Nejlepší odpověď
anonym

Neměla by chtít kopii OP, jen si zjednodušila práci, protože si nechce opsat údaje. Kopii OP je možné jen se souhlasem.

Zdroj: http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/ruzne/ne­zarazene-dotazy/136-kopirovani-obcanskeho-prukazu-smi-se-kopirovat-nebo-ne.html

Další odpovědi
Funna

Obecně platí zásada zákazu pořizování kopií občanského průkazu. Z tohoto pravidla existují pouze dvě výjimky. Okopírovat doklad totožnosti lze, když s tím jeho držitel vyjádří souhlas (svobodný, vědomý a informovaný, navíc prokazatelný po celou dobu zpracování osobních údajů), nebo vyžaduje-li to zvláštní právní předpis anebo mezinárodní smlouva.

anonym

Pronajímatelka může chtít cokoliv, z čeho bude schopna vyčíst, že jedná se seriozním nájemníkem. Ty jako nájemník můžeš se vším nesouhlasit. V tom případě se nedohodnete.
Uvědom si, že byt, v němž chceš bydlet, Ti nepatří a že zde pravidla určuje jeho majitelka.

JájsemRaibek

Tak samozřejmě souhlasit nemusíš, ale taky nemusí být podnájem.
Co se týče nějakého nahlášení no nevím, ale pokud je to legální, tak by měla platit daň z pronájmu.

studium

Lze to řešit i jinak-ověřením podpisů na smlouvě.Majitelka má co chtěla a ty klid na duši.I kopie se dá zneužít k úvěrovým podvodům.Těch 30,–Kč za jeden podpis stojí za to.