savana

Kopie mzdových listů.

Bývalý zaměstnavatel mi odmítá vydat kopie mzdových listů.Pouze za poplatek.Mám nárok na jejich vydání zdarma nebo jen za poplatek?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zzzzz se mýlí, zaměstnavatel není povinen
vydávat zaměstnancům mzdové listy.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům vyúčtovat mzdu,
k tomu účelu zaměstnancům vydává výplatní pásky.

Zaměstnavatel je dále povinen zaměstnanci vysvětlit výpočet mzdy
a předložit mu veškeré podklady, na jejichž základě mu byla mzda vypočtena.
Zaměstnanec má právo na kopie těchto podkladů na náklady zaměstnavatele.

Nejsem si jista, jak dalece se uvedené povinnosti vztahují
na bývalé zaměstnance.

Zaměstnanec (i bývalý) má právo na vydání výplatní pásky
a na vysvětlení výpočtu mzdy. Nevím, zda má po skončení
zaměstnání právo na kopie podkladů na náklady zaměstnavatele.

Většina zaměstnavatelů vystaví duplikáty výplatních pásek
i po skončení zaměstnání bez poplatku. Ale to už podle jde
nad rámec jejich povinností. Přece jenom tomu musí jejich
účetní věnovat určitý čas, za který ji musí zaměstnavatel
zaplatit, vytištění duplikátů také není zadarmo …

Shrnutí:
Na vydání mzdových listů nárok nemáte,
na vydání mzdových pásek ano.

Jde-li o originál výplatních pásek
(zaměstnavatel Vám je nevydal v době zaměstnání),
musí Vám je na požádání (radši písemně – doporučeným dopisem s dodejkou)
vystavit zdarma.

Jde-li o duplikáty (originály jste někam založila nebo ztratila),
může si podle mne zaměstnavatel účtovat náklady na
zhotovení duplikátu (nesmí ale účtovat nic navíc).

Další odpovědi
zzzzz

Tak pokud je vám už jednou vydal, tak svou povinnost splnil. Pokud ne pak vám je musí vydat zdarma.

mosoj

Víte vůbec co jsou mzdové listy a co výplatní pásky ?

savana

mosoj…slovíčka­ření,jo tak jsme se spletla..páska je od tvaru úzký pás…měla jsme na mysli samosebou „výplatnice“,kde je rozepsáno kolik a za co jsem vydělala,včetně srážek ze mzdy…3 originály jsme zašantročila,chtěla jsem kopie,protože mi nesedí skutečná odpracovaná doba a doba zaplacená.Zaměs­tnavatem mi nazaplatil min. 160 hodin za rok…

zzzzz

ivzez, já se s Vámi určitě nehodlám přít, ale jestli chápu dobře pojem mzdový list, tak si myslím, že ji ho vydat musí. Pokud třeba měla souběh zaměstnání, nebo jiné příjmy, kde si sama podává daňové přiznání, tak ten mzdový list bude potřebovat. Alespoň po mě ho teď na finančáku chtěli. A zaměstnavatel mi ho vydal zdarma.