Prochellie

Konzert nebo koncert?

Nejlepší odpověď
Nazdar Bazar

V češtině pouze koncert.

Další odpovědi
anonym

Německy nebo česky??
Slovo „koncert“ je do češtiny z němčiny přejaté, proto je v češtině správný tvar s „c“.

MK44

Slovo koncert je latinského původu. Z concertare tj. bojovat, přeneseně: snažit se spolu. Původní výslovnost slabiky ‚ce‘ jako [ke] se ve střední Evropě změnila na [ce], což Němci zapisují jako ‚ze‘ – das Konzert [kɔnˈtsɛrt]. Z toho asi vznikla i česká lidová výslovnost [konzert]. Není-li záměrem českého textu vykreslit lidovou mluvu, pak pišme spisovně – koncert.

marci1

Samozřejmě koncert. V TV je občas slyšet konzert, to není správně.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-v-poslednich-letech