JájsemRaibek

Kontroluje vedení dopravce spotřebu paliva?

Tak jak kontroluje např. ČSAD spotřebu paliva – nafty řidiči autobusu, kontrolují např. ČD spotřebu paliva (elektřiny) strojvedoucímu?
A může to strojvedoucí vůbec ovlivnit?

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ČSAD už neexistuje, pouze jejich nástupnické privatizované podniky. Ale co vím, tak každý dopravce má ve svých kamiónech sledovací zařízení a tak ví kdykoliv o poloze svých řidičů. To mají dokonce i taxislužby. O tankování je přehled samozřejmostí. V případě ČD je asi debata zbytečná, tam má prioritu harmonogram a dodržování jízdních řádů. Strojvedoucí to samozřejmě ovlivnit nemůže.

Další odpovědi
da ny

ČSAD a. s. je v mnoha městech ČR mám v kapse průkazku na MHD, doma jízdenky z Plzně, KV… Kontrolují vše (spotřebu, najeté km, čas …).
ČD viz. Kepler
http://www.csad­plzen.cz/
https://www.au­tobusy-kv.cz/
http://www.csad­.com/

mzm

Chvíli jsem dělal pro DPMB a na toto téma jsem se ptal. Tak třeba u autobusů mají celkem detailně zpracováno, kolik autobusy mají spotřebovat. Každý autobus měl svou trať a spotřeba byla pčítána z profilu, z roční doby, započítávalo se i to, jestli pršelo, kolik bylo sněhu, na jakých gumách jezdí (vítr tam tuším nebyl). No a všechno, co řidič ušetřil mu bylo k dobru. Pokud ne, tak ho na to upozornili, případně poslali na nějaký kurz šetření. Tedy pokud to nebylo způsobenou nějakou závadou na stroji.

Stylem jízdy se samozřejmně ušetřit dá. To ví každy, kdo párkrát tankoval…

dubraro

Kontrolují a může.
Elektrické lokomotivy mají elektroměr, motorové spotřebu nafty.
Strojvedoucí může způsobem jízdy ovlivnit spotřebu podobně jako řidič, byť v menší míře.

Kepler

da ny: mnoho nástupnických firem si ČSAD ponechalo v názvu, ale už to není ta původní celorepubliková. Za názvem ČSAD mají ještě další označení, zpravidla město.