Kontaktujte mě prosím e-mailem či telefonicky. OBOJE / OBOJí je uvedeno v životopise. Co je správně?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Oboje = jedno i druhé = obě možnosti = dvě možnosti.

Obojí - význam:
1. v obou různých druzích
2. (u pomnožných, hromadných) oba (číslovka základní) i v obou různých druzích (čísl. druhová)

Tvar adjektivní (obojí) se obvykle u pomnožných a hromadných jmen užívá ve významu oba druhy. - to se netýká příkladu.

Tvar jmenný (oboje) ve významu základní číslovky. U ostatních typů podstatných jmen se ve významu druhovém užívá tvar jmenný i adjektivní (oboje i obojí jablka = oba druhy jablek).

Rozlišení významu druhového a základního však není v češtině zcela striktní a formou druhové číslovky lze vyjadřovat prostý počet i počet druhů u všech typů substantiv.

Podle pravidel jsou správné obě možnosti - lze využít oba druhy informací.

Další odpovědi:

Zlatý

'Obojí' je správně.
Doplňuji:
Nicméně, kontakty se většinou také v životopise uvádějí zvlášť, až na samý konec textu.
Navíc, nebudeš muset pátrat jak se to píše. Napíšeš kontakt: ... ... ;-)

Diskuze k otázce

Zlatý

To Annas: možná jsem měl na ZŠ špatnou češtinářku, ale 'oboje' nám vysvětlovala, jako oboje boty, brusle, ap. Obojí pak jako něco, co spolu jakoby nesouvisí: jdu na ryby a vezmu si obojí. Jak pruty, tak i podběrák.
Vaše vysvětlení mně, přiznám se, po letech moc neříká a vnáší do mé češtiny zmatky :-( Ale nejsem profesionální češtinář!!

Zlatý

annas

Za dobu, kdy jste chodil na ZŠ nebo SŠ se v češtině hodně změnilo a zjednodušilo. Tehdy to tak bylo.

Dříve: dvoje boty = měl jste 2 páry bot. Dvojí boty - dva druhy - jedny černé a jedny hnědé.

Takže na ryby jste si mohl vzít s sebou obojí (dva druhy předmětů) - prut i podběrák. Nebo oboje - obě dvě věci bez ohledu na to, co to je.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.