KATMAT

Kontaktujte mě prosím e-mailem či telefonicky. OBOJE / OBOJí je uvedeno v životopise. Co je správně?

Nejlepší odpověď
annas

Oboje = jedno i druhé = obě možnosti = dvě možnosti.

Obojí – význam:

  1. v obou různých druzích
  2. (u pomnožných, hromadných) oba (číslovka základní) i v obou různých druzích (čísl. druhová)

    Tvar adjektivní (obojí) se obvykle u pomnožných a hromadných jmen užívá ve významu oba druhy. – to se netýká příkladu.

Tvar jmenný (oboje) ve významu základní číslovky. U ostatních typů podstatných jmen se ve významu druhovém užívá tvar jmenný i adjektivní (oboje i obojí jablka = oba druhy jablek).

Rozlišení významu druhového a základního však není v češtině zcela striktní a formou druhové číslovky lze vyjadřovat prostý počet i počet druhů u všech typů substantiv.

Podle pravidel jsou správné obě možnosti – lze využít oba druhy informací.

Další odpovědi
www

‚Obojí‘ je správně.
Doplňuji:
Nicméně, kontakty se většinou také v životopise uvádějí zvlášť, až na samý konec textu.
Navíc, nebudeš muset pátrat jak se to píše. Napíšeš kontakt: … … 😉

www

To Annas: možná jsem měl na ZŠ špatnou češtinářku, ale ‚oboje‘ nám vysvětlovala, jako oboje boty, brusle, ap. Obojí pak jako něco, co spolu jakoby nesouvisí: jdu na ryby a vezmu si obojí. Jak pruty, tak i podběrák.
Vaše vysvětlení mně, přiznám se, po letech moc neříká a vnáší do mé češtiny zmatky ☹ Ale nejsem profesionální češtinář!!

annas

Za dobu, kdy jste chodil na ZŠ nebo SŠ se v češtině hodně změnilo a zjednodušilo. Tehdy to tak bylo.

Dříve: dvoje boty = měl jste 2 páry bot. Dvojí boty – dva druhy – jedny černé a jedny hnědé.

Takže na ryby jste si mohl vzít s sebou obojí (dva druhy předmětů) – prut i podběrák. Nebo oboje – obě dvě věci bez ohledu na to, co to je.