kia

Konstruktér Porsche. Jak byste skloňovali jméno Porsche?

Nejlepší odpověď
annas

Jsou dvě možnosti skloňování:

  1. podle vzoru soudce
  2. nebo zájmenné skloňování

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=322

Takže bez Porsche i Porscheho; Porschi/ Porschovi i Porschemu atd.

Další odpovědi
jjj123456789

1.p Porsche
2.p. Porscheho
3.p. Porschemu
4.p. Porscheho
5.p. Porsche
6.p. Porschem
7.p. Porschem.

huxa

Nijak.

led

annas,
takže ak by som postupovala spôsobom
pán Porsche
pána Porsche
pánovi Porsche
atď. postupovala by som nesprávne?
značka: záškoláčka

annas

Podle českých pravidel byste postupovala špatně.

Pokud se koncové -e v češtině vyslovuje, tak jsou dvě možnosti skloňování: podle ten nebo podle vzoru soudce nebo pán – záleží na souhlásce, která předchází – e předchází a jak se vyslovuje.

Ale nevím jsitě, , jak se vyslovuje jméno Halle, našla jsem různé možnosti – Halli – Hallee, Hallie – takže to je nesklonné . Stejně jako město Halle, které není r. mužského.

Tvar 1. pádu se užívá u zeměpisných jmen, jt o tzv. nominativ jmenovací – město Brno, ve městě Praha – skloňuje jen řídící jméno.
U jmen můžeme použít jako citaci – znám muže s příjmením Porsche = znám muže p. Porsche nebo Porscheho.

annas

Některá cizí jména, jejichž zakončení neodpovídá českým tvarům, se zpravidla neskloňují – třeba maďarská, finská atd.

led

Ďakujem za vysvetlenie.