simir7

Konkurz na fyzickou osobu.

Mám velké dluhy,pokud se podrobím exekuci může na mě někdo podat návrh na konkurz pro nedostatek majetku.Jedná se o to že nechci žádat o oddlužení.Je pravda že by mi nechali jenom životní minimum?Děkuji za odpověd.Simir7

Odpovědi
standa

Tato problematika je (a zejména u fyzických osob-podnikatelů) dost složitá, takže se omezím jen konstatování základních faktů:

(1) Návrh na prohlášení konkursu je oprávněn podat dlužník nebo kterýkoliv z jeho věřitelů.

(2) Jde-li o návrh VĚŘITELE, musí navrhovatel doložit, že má proti dlužníkovi splatnou pohledávku, a uvést okolnosti, které osvědčují úpadek dlužníka. K návrhu je navrhovatel povinen připojit listiny, kterých se v návrhu dovolává.

Jinými slovy „návrh na konkurz“ na vás může být podán bez ohledu na to, zda jste se dříve podrobil exekuci či nikoli.

Teprve až soud rozhodne zda jsou splněny podmínky úpadku dlužníka a buď prohlásí konkurz nebo návrh zamítne.

Vaše obavy, že by vám nechali jen ´životní minimum´ nebo, že byste nechtěl žádat o oddlužení ap. by byly po prohlášení konkurzu opravdu NAMÍSTĚ, protože ´pánem´ nad vaším majetkem by se stal konkurzní správce, který by nepochybně využíval všech zákonných možností jak uspokojit všechny věřitele…