Vivien

Konec vyplácení rodičovského příspěvku 2011

Dobrý den, potřebuju poradit, 8.7.2011 mi končí rodičovská dovolená, jsem zaměstnána,ale nebudu se stěhovat zpět do města 130km daleko,hledám práci ve školství, kde je násput většinou 1.9. či pár dnů dřív. Došlo ke změná ohledně vyplácení – dostanu v červenci rod.přísp. za červen? a v srpnu za těch 7 dní v červenci v plné výši rodič.příspěvku? (Mám dvouletou variantu). Tuto otázku řeším hlavně kvůli tomu, že v případě ukončení pracovního poměru bych dostala o prázdninách 3499,– což mě jako samoživotelku s dítětem nestačí a nově si nelze přivydělat, pokud je člověk na ÚP. Děkuji moc za odpověď, potřebuji vědět.
Druhý dotaz je ohledně případného návratu do práce,abych dostala podporu od ÚP ve výši 60% kolik dní bych musela odpracovat? POkud podám výpověď do konce května, výpovědní lhůta poběží do konce července, což neudělá celý měsíc v práci a zda můžu podat výpověď okamžitě, bez výpovědní lhůdy.
Doplňuji:
Deli, díky za reakci, jen se chci ujistit, ono od ledna 2011 došlo k moc změnám a četla jsem či bylo v TV, že přivydělat si nově nelze. A výpověď bych právě chtěla dát po pár dnech v práci, půjdu se ještě přímo informovat na ÚP, zda pro vyměření podpory stačí pár dnů, a né celý měsíc v práci. Čas letí a slíbila jsem,že do konce května dám vědět, zda se do práce vrátím. Místo tam je, jen s takobou bychom se tam ukousali nudou. Na mé místo vzali kolegyni co se přistěhovala, jen ne na rodičovské taky :) tak vzali dalšího muže..

Nejlepší odpověď
Deli

Váš dotaz je velice obsáhlý, odpovím jen na to, co vím.

1. Ano, měla by jste dostat v červenci rodičovskou za červen a v srpnu za 8 dnů z července. V běžné výši, jakou dostáváte nyní.
Pak je třeba dořešit se zaměstnavatelem ukončení Vašeho prac.poměru a s výpovědí jít na místně příslušný ÚP. Výpověď bude probíhat podle toho, jak se se svým zaměstnavatelem dohodnete – předpokládám, že „dohodou“, když on Vás propustit nechce, ale Vy se nechcete stěhovat zpět. Zaměstnavatel pravděpodobně má za Vás náhradu, když jste už 2 r na MD, takže na dohodu přistoupí. Pak výpovědní lhůta neběží, prac.p.je ukončen k dohodnutému termínu – u Vás předpokládám k 9.7.2011.
2. Přivydělat si můžete (jste-li na ÚP) max.4000 hrubého měsíčně, abyste o podporu nepřišla. O odprac.dny nejde.
Hodně sil a štěstí, věřím, že to máte nelehké.
P.S.: Nezapomeňte o změně (konec MD, nástup na ÚP) informovat třeba i svou zdravotní pojišťovnu…
Doplňuji:
Kamárádka, která je v evidenci ÚP, zjišťovala jak je to s přivýdělkem letos v dubnu, od května začala chodit na brigádu. Řekli jí, že si smí přivydělat do 4000 hrubého měsíčně. Takže je to informace čerstvá 🙂
Ovšem není problém, až se budete evidovat, si tuto info ověřit.
Jak to je s tím, zda musíte odpracovat pár dnů či měsíc (nebo dokonce měsíců víc?) to netuším, to Vám asi opravdu sdělí na ÚP.
Hezký den!