annas

Komu vděčíme za to, že si lidé za socialismu udrželi povědomí o skautingu?

Proč se skauti stali nepřáteli společnosti?
Kdy bylo skautské hnutí obnoveno?

Určitě znáte dílo této osobnosti?. Její výrok zněl: „Přátelství – to nejcennější, co člověk může získat“.

Nejlepší odpověď
ten který je

Každé větší společenství lidí bylo pro komunisty nebezpečím.Možná to tak bylo i se skauty.Komunisti chtěli mít vše pod kontrolou.

Další odpovědi
Miroslavst

Jaroslav Foglar řekl tento výrok

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­roslav_Foglar

vagra

Láska a úcta k přírodě, kamarádství a úcta k druhým, tělesná i psychická zdatnost, dobrodružství. To jsou hlavní ideály skautingu, jehož kořeny u nás sahají už do roku 1911.
Během druhé světové války byla činnost skautských organizací oficiálně zakázána.
Krátké poválečné období, kdy se z Junáka stala masová organizace, vystřídal marasmus 50. let.V procesech končí s vysokými tresty stovky skautů, třináct z nich je odsouzeno k trestu smrti. Naději přineslo až Pražské jaro a obnovení činnosti Junáka. A byť šlo jen o pár let, mělo to zásadní podíl na přežití skautingu a obnovení skautské organizace v prosinci 1989.

Kdyby nebylo skautingu, nebylo by Foglara.
Foglar jednoznačně vyšel ze skautingu. Řadu let působil jako skautský vůdce oddílu, takže příhody prožité s kluky z jeho oddílu začal psát do povídek a odrazily se i v Rychlých šípech.
Skauting Foglarovi vděčí za velice mnoho, protože celou tu dlouhou dobu, kdy nás zakázali komunisti, on udržel povědomí o skautingu. Nějak se v té chlapecké a dívčí populaci spojovalo, co je Foglar, co je skauting.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:CgzCq1nH5SYJ:www.ct24.cz/textove-prepisy/historie-cs-eu/108914-skaut-postrach-totalit/+Pro%C4%­8D+Foglar+nemoh­l+za+socialis­mu+publikovat&cd=2&hl=­cs&ct=clnk&gl=cz

anonym

Autorem je Jaroslav Foglar,nevím kdy bylo u nás skautství obnoveno,já chodila do Junáku,a to nám zrusili asi někdy v r.197O.Děsně mě to tam bavilo,to si pamatuju,proto jsem tehdy nechápala jeho zánik.Ale v televizi dávali seriál Rychlé šípy,tak tam jsme mohli něco vidět a připomenout Foglara.

iceT

Záhada hlavolamu,Stínadla se bouří,Tajemství Velkého Vonta,Chata v Jezerní kotlině,Přístav volá,Hoši od Bobří řeky,Když duben přichází-to všechno jsem četla byla jsem okouzlená.

BEAES

Antonín Benjamin Svojsík
Profesor Antonín Benjamin Svojsík (5. září 1876 Dvůr Králové nad Labem – 17. září 1938 Praha) byl pedagogem a zakladatelem českého skautingu (který v českém prostředí dostal jméno Junák), jeho propagátorem a organizátorem.

Jaroslav Foglar
Jaroslav Foglar (6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999 Praha) byl významný český spisovatel literatury pro mládež, autor příběhů chlapeckého klubu Rychlých šípů. Pod přezdívkou „Jestřáb“ vedl po celý život skautské oddíly.

Zdroj: http://www.med­vediberoun.eu/his­torie-skautingu-v-datech-r34.html

venkovan

Povědomí není zas tak udržet pokud se vzpomíná na příjemné zážitky okořeněné kamarádstvím a dobrodružství a vše je podmalováno zákazem mocných..
Obtížnější je ale zachovat určité praktické dovednosti, organizační schopnosti apod. Bude to hodně kacířské, ale mám za to, že zde významnou roli sehrál i politicky zabarvený Pionýr, který byl náhradou za Junáka. V této politicky podporované organizaci pracovalo mnoho šikovných lidí, kteří politiku brali jen jakési nutné zlo proto, aby mohli dětem připravovat zajímavé aktivity v přírodě, v osobních vztazích apod., velmi často vycházejících z principů skautismu. Po roce 1989 se skaut velmi rychle obnovil, vrátili se do něj staří vysloužilci kteří se ale snažili mladé generaci vnutit jejich představy které již neodpovídali vývoji společnosti. Po čase ale mladí prosadili své cesty ku prospěchu sdružení. V tolik proklínaném Pionýru také zůstalo mnoho vedoucích, kteří tam byli především kvůli práci s dětmi a ne politickému prospěchu. Takže tu máme minimálně dvě celkem silné dětské organizace (u některých skautů se projevuje silný tah k církvi a to ne vždy mladé lidi oslovuje) které dětem nabízejí zajímavé programy pro volný čas.
Proč se stali nepřáteli společnosti? Žádný režim nemá rád lidi kteří mají svoje názory které jsou v rozporu s názory mocných. Možná, že nebudete věřit, ale není to tak dávno, – krátce po roku 1990 kdy byly odposlouchávány četné tzv ekologické organizace (+ další) zda nejsou pro společnost negativní. Bylo to občas v médiích zvěřejněno – není to zas tak tajné.

led

V povojnovom Československu ideu skautingu udržiaval spisovateľ Jaroslav Foglar.

citujem z histórie:
Pri uvoľnení politickej situácie v Československu sa vytvorili podmienky na obnovenie skautingu v Československu. Opäť vznikli dve skautské organizácie Český a Slovenský Junák, vytvárajúce jednotnú celoštátnu organizáciu Československý Junák. Avšak už v novembri 1969 komunistickí funkcionári prijali rozhodnutie, že opäť jedinou organizáciou mládeže bude Socialistický zväz mládeže a ostatné organizácie budú doň včlenené. Tým sa rozhodlo o úplnej a v poradí tretej likvidácii Junáka.
Posledný deň integrácie Slovenského Junáka do zväzu mládeže znamenal zánik skautingu na Slovensku. Do októbra bol zrušený aj Český Junák. A opakovala sa, aj keď v miernejšej forme, situácia z 50. rokov – prenasledovanie skautov.
Po novembrových udalostiach skauti v Česku aj na Slovensku oživujú svoju činnosť vedúcu k tretiemu obnoveniu skautingu v Československu.
http://1oddiel­gondor.xf.cz/skau­ting-historia.htm