Komu se říká „bigoš“?

Nejlepší odpověď
annas

1, Historie – "bigoš = vojín = zastarale běžný, neurčitý voják, především v bývalém motostřeleckém (pěším) vojsku; má hanlivý, někdy ovšem i neutrální význam.

Přestože šlo o jedno frekventované slovo v minulém režimu, jeho původ není jasný; prý podle výrazu bigo s výrazem bahno. Již v r. 1934 Oberfalcer uváděl pro vojáky název bahňác., Mezi vojáky z jižního Slovenska se tradovalo, že jde o maďarské nářeční slovo, ale mezi Maďary se neobjevilo, ani není známé.
Nejběžnější tradovaný význam cigoš také není pravděpodobný.

V romštině bigoďakero znamená pomatený. Z podobných slov pak uvádí Machek výraz neotesanec."

Příklad ze SNČ: Rotmistr Lazovčík tady momentálně není, vzal si třicet bígošů a jel s nimi na výpomoc do JZD."

Podle SNČ, s. 62

Kdo nevěří SNČ, ještě jsem našla význam ve vojenském slovníku:

2. Vojensko-český slovník – 1997 Jan Řeháček
„bigoš (rop, fuk, obe, sin) – příslušník jiného druhu vojska než mluvčí; příslušník motostřeleckého vojska; příslušník pozemního vojska (údajně pochází z termínu "bigo“ = bahno),
bigoš polní vzduchem chlazený – dává jasný smysl: příslušník pěchoty je v plné polní na slunci – chladí jej jen vzduch při běhu "

http://hradec­.org/vcs0.html

Ad Mc Merkurion,
nemůžu za to, že zastarale měl vojín i jiný význam. Uvádí SSJC, který je aktulizovaný v r. 2011.

Zastarale vojín = dnešní voják – viz odkaz

Význam se obměnil:

  1. Vojín je nejnižší hodnost příslušníka armády.
  2. poněk. zast. voják.

--
Voják = vojenská osoba (bez zřetele na hodnost), osoba vojenské službě podléhající (op. civilista)
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Považuji za jasné, že slovníky nelžou.:-))

Další odpovědi
klumprt

Pokud je mi známo, tak se tak mezi vojáky říkalo příslušníkům obyčejné pěchoty.

Mc Merkurion

… bigoš polní, vzduchem chlazený – motorizovaná pěchota, osádka bévépéčka (bojové vozidlo pěchoty) …

…„Kdo nevěří SNČ“ … ne vždy maj učenci pravdu … „bígoš = vojín = zastarale neutrální voják“ >>> je nesmyslné spojení, bigoši jsou všici příslušníci motorizované pěchoty (známe taky námořní …) od vojína (burše) přes frajtra (svobodníka), kaprála (desátníka) až po generála … pozemní vojsko jsou například i dělostřelci, tankáni …
… pro neabsolventy ZVS: http://www.csla­.cz/vojenskas­luzba/vzs/slov­nicek.htm

marci1

Bigoš (rop, fuk, obe, sin) – příslušník jiného druhu vojska než mluvčí; příslušník motostřeleckého vojska; příslušník pozemního vojska (údajně pochází z termínu „bigo“ = bahno), bigoš polní vzduchem chlazený – dává jasný smysl: příslušník pěchoty je v plné polní na slunci – chladí jej jen vzduch při běhu. 🙂

Zdroj: http://hradec­.org/vcs0.html

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.