I_hate

Komu se dříve říkalo „Šedej mor“?

Ptám se hlavně pamětníků.
Doplňuji:
Nebo čemu se dříve říkalo „Šedej mor“?

Nejlepší odpověď
annas

Komu ne, ale čemu. Byly to šedé galoše, vpředu na zip, nahoře olemované kožešinkou. Byly široké, vešly se do nicha papuče. Nohy byly opravdu v suchu. Kdo je neměl, nebyl in, použiji-li dnešní terminilogií.

Doplňuji:
V odkazu na záběrech výstavy předmětů ze 60. let, uvídíte, jak vypadaly nevvzhledné boty z gumy, dobově přezdívané »šedý mor«. Patřily k základní výbavě botníku všech obyvatel. Nosily se do podzimních čvachtanic. Vyšly na 55 Kčs.

Jak jsem uvedla, původní barva byla šedá,, později se objevily i v jiných barvách.

http://www.aha­online.cz/cla­nek/musite-vedet/50273/nova-vystava-o-tom-jak-jsme-zili-zlata-sedesata-leta.html

Další odpovědi
briketka10

u nás na vesnici byl tak jeden takovej a sledoval
nás mladý co a kde děláme „blbeček“ a nosil tu
šedou uniformu jezdil i do lesa, jestli naše parta
v něm nekouří a nechlastá no IQ tykve jsme mu
říkali všichni :))

Braník

Jak špatně odpověděla Annas,né čemu,ale otázka zněla
KOMU! Annas pokud umíte číst,tak tazatel/ka/se jasně ptala „Komu“ a ne čemu!
tak laskavě neopravujte něčí položenou otázku dle vašeho způsobu!
říkalo se tak chlapům v šedých uniformách v 70–80tých letech,kteří dohlíželi na pořádek ve velkých městech ,popíjeli alkohol a chovali se jinak než bylo tedhy zvykem,dělo se tak hlavně v centru města.Kontrolovali lidi,kteří by hodili cigáro na zem ,popíjeli alkoha na všeobecný pořádek ve městě.
Sám jsem osobně šedej mor zažil,tak vím o čem píšu
Braník
Šedý mor

V době, kdy existovalo SNB, funkci Městkých strážníků vykonávali bývalí esenbáci, které jsme nazvali „Šedý mor“. Byli neozbrojeni a dohlíželi na pořádek ve Městě. Prostě to měli jako přivýděk k důchodu, když odcházeli unavení z aktivní služby

www

VLK, neboli výbor lidové kontroly a nosili svoji šedivou uniformu. Od toho ten název.
P.S: Ti se s..li do všeho 😁
Doplňuji:
Doufám, že se skutečně ptáš na lidi (komu). Opět zbrklá reakce neznalých 😉

anonym

Šedý mor se původně říkalo běžně rozšířeným, hnusným, šedým kotníčkovým gumovým galoším (přesně jak píše annas), které se zapínaly na druk a lezlo se do nich v bačkorách. Kožené boty si každý šetřil a do mokra, zimy a deště se chodilo v galoších, nebo-li „šedém moru“. Byla to „móda“ cca padesátých let.
Mnohem později (někdy v polovině sedmdesátých let) se zřídil institut nějaké služby pod MěNV atd. kdy členové této sebranky dohlíželi
na veřejný pořádek.
Myslím, že se jim říkalo"šedý mor" proto, že podědili šedé uniformy po milicích (také oblíbená uniformovaná složka- „ozbrojená pěst dělnické třídy“) a jako vzpomínka na neoblíbené galoše, jejichž doba už tehdy dávno pominula.
Doplňuji:
Ty boty strašně klouzaly !

anonym

Slovní spojení šedý mor už dávno zmizelo z běžného slovníku. Co to byl šedý mor? Přezdívku dostali pracovníci odborů veřejného pořádku na jednotlivých národních výborech (místní úřady) obvodů na základě jejich uniformy, poměrně děsivě šedé, špatné kopie uniformy VB či armády. (byly podobné uniformám závodních stráží – ozbrojený vrátný).
„Šedomoráci“ měli za úkol dohlížet například na veřejné zábory, sledovat, zda občané nevytvářejí černé skládky, a další poměrně bohulibou činnost. Už méně ale snášeli někteří lidé fakt, že jim „šedý mor“ napařil po-kutu za nepořádek, za neuklizený sníh na chodníku apod.
Jak vůbec vznikl šedý mor? Jak přišel k uniformě? Uniformovaný pracovník národního výboru byl totiž v Československu naprostou výjimkou, na rozdíl od Sovětského svazu a východního Německa, kde byla záliba v uniformách tradičně veliká a kde nosil uniformu kdekdo, třeba i zaměstnanci veřejného sektoru.

V obecném povědomí drtivě převažují právě „hlídači veřejného pořádku“ z ONV.
Je vidět, že paměť je zrádná – viz další omyly, Výbor lidové kontroly byl zaveden v r. 1970 po vzniku federace namísto do té doby existujícího NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad), předsedou byl ministr vlády. Stejně tak šedý mor nebyla ani městská policie, ani předválečné četnictvo.
Původní formulace „komu“, se jednoznačně táže na životný předmět, následné čachrování má už jen zamaskovat zjevnou chybu některých odpovídajících.
Ve zdroji odkaz na ustavující zákon o VLK:
(I google nabízí cca 50 odkazů na šedý mor, coby orgány ONV, ale jen jediný okrajový na dávný a řídce přenesený odlišný neživotný význam).

Zdroj: http://www.psp­.cz/eknih/1969cnr/­tisky/t0095_00­.htm

sevos

Šedej mor se říkalo předchůdcům městské policie.

Damiana

Braník: Kdybys tak zbytečně neslovíčkařil, ohodnotila bych tvou odpověď ráda. Sakra, ať komu nebo čemu, pořád jde hlavně o šedý mor a pravdu máte oba dva. A snad se shodneme i na stejném třetím pádu:-))

annas

Ad Damiana. Díky za názor.

Považuji za zbytečné diskutovat Tebou osloveným člověkem, který mě za to nestojí, ve vnitřní poště vyhrožuje a diktuje, komu mám či nemám dávat body. Navíc vidí jen to, co chce vidět …

Vypovídá to jen a jen o něm i o těch , kteří mu tleskají" (slova jednoho uživatele) bez ohledu na jeho pravopisné chyby a nesmyslnou stylizaci. Moc jsem se pobavila :--)) Komedie pro toho, kdo myslí …

Cituji slova svého oblíbeného K. Čapka:

„Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě “.

annas

Opět nevýhoda řazení. Reakce I-hate nepatří mně, jak je možné zjistit ze zdrojového kódu stránky. Patří www, jehož urážlivá slova admini smazali.

www

Příspěvek smazán administrátorem.

I_hate

To, že mě urážíš kvůli takový blbosti, to vědčí o tobě, a ne o mě!
Myslel jsem, že jsi slušnější. „Sorry, ale běž kamsi..“ – já k tobě domu nechci! :D

I_hate

Pro: www: V pohodě.:) Zajímají mě všechny významy toho slova.

annas

Ne komu, ale čemu. Šedý mor se nazývaly galoše, které byly ukončené nahoře kožešinkou, vpředu byly na zip. Daly se do nich nasunout papuče nebo boty. Byly vhodné do podzimních plískanic. Nohy byly opravdu ve teple. Kdo je tehdy neměl, nebyl in, řečeno dnešní terminologií.

annas

Ještě vkládám odkaz na Google, v němž prý neexistují žádné odkazy na galoše …

https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A1e­d%C3%BD+mor+ga­lo%C5%A1e&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#q=%C5%A1ed%­C3%BD+mor+galo%C5%A1e&cl­ient=firefox-a&hs=X4w&rls=­org.mozilla:cs:of­ficial&ei=VKB3U­az9DYectAb2qID4Cw&s­tart=80&sa=N&ba­v=on.2,or.r_qf­.&bvm=bv.45580626,d­.Yms&fp=13d9b81­f343f263c&biw=992&bih=682

anonym

Dotaz zněl na „šedý mor“, tam skutečně galoše jsou v jediném odkazu „Zlatá šedesátá léta“,
kdežto tvůj švindl odkaz jsi sis přejmenovala na „galoše“. Kantoři by přece neměli ani lhát, ani učit pokrytectví!
https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A1e­d%C3%BD+mor+ga­lo%C5%A1e&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#client=firefox-a&rls=org.mozi­lla:cs%3Aoffi­cial&sclient=psy-ab&q=%C5%A1ed­%C3%BD+mor&oq=%C5%A1ed%C­3%BD+mor&gs_l=ser­p.2..0i8i7i30­.31373.32049.0­.32087.7.4.0.0­.0.2.189.373.2j1­.3.0...0.0...1c­.1.11.psy-ab.bR4MLtM1dis­&pbx=1&bav=on­.2,or.r_cp.r_qf­.&fp=c43dd77c89c8e3c8&bi­w=1280&bih=712

annas

Ad I_hate. Domnívala jsem se, že jste se zmýlil v užití zájmena. Omlouvám se.. Snad se nestalo vzhledem k vám nic tak katastrofálního Znala jsem galošový šedý mor, takže jsem zájmeno opravila, aby moje odpověď dávala smysl. . Díky. 🙂

I_hate

Ale já jsem si na Vás nestěžoval. 🙂

I_hate

annas: Ale já jsem si na Vás nestěžoval. 🙂

annas

Vim. Děkuji. 🙂

www

Dobrá, ale takhle tvoje otázka nezní!!
Kdybys ji položil přesněji, uvedl bych oba mně známé významy! Tímto způsobe pak dochází ke zbytečným nedorozuměním a šarvátkám, poněvadž někteří takto dostávají naprosto neoprávněně body ☹

I_hate

Pro: www: Děkuji za upozornění, otázku jsem doplňil, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním a šarvátkám.

annas

Když vloží odkaz na vysokou školu místo na střední, to nevadí. :))