mudrc

komu připadne poplatek 30.-kč u lékaře a v lékarně

Doplňuji:
má někdo přehled co se doopravdy děje s penězi ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Lékaři a lékárně.

Další odpovědi
tom004

Poplatek 30,–Kč jim skutečně zůstává.Ale asi dost zapomínáme,že mince mají vždy dvě strany.Jeden příklad: lékař aplikuje pacientovi injekci,která je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.Ta mu bude v dávce uhrazena,ale aby mohl provést aplikaci,musí si koupit injekční stříkačku,jeh­lu,vatový tampon,desinfek­ci.Vybavení čekárny například hračkami pro děti,vhodné oblečení pro sebe a sestru,atd.Po skončení ordinace musí někdo uklidit,i kdyby uklízel sám/a,úklidové prostředky musí koupit stejně.Platí si vodu,el.energi­e,topení,nájem,plat sestry,případně uklízečky,likvidaci biologického odpadu,a mohl bych pokračovat.Nic z toho pojišťovny nehradí.Třeba to jako odpověď na to „co se děje s penězi“ postačí.Takže třiceti korunový poplatek mi nevadí. O účelnosti u ostatních poplatků už by se dalo pochybovat.

www

Lékárníkovi, jinak majiteli lékárny.
Pamatuji jejich protesty na malé zisky, proto proplatek vznikul 😉.

Drap

Komu asi ? vyčerpávající odpověď poskytl Mosoj

briketka10

asi tak nějak a bude hůř !
http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/zavedte-poplatky-za-deti-zadaji-lekari-heger-to-nezavrhuje_228452­.html

venkovan

Na účtence z lékárny byl poplatek odečten od celkové ceny, lékaři o poplatek mají snížené body od pojiš´tovny. Přehled musí být, protože proti počtu vykonaných vyšetření za které se poplatek vybírá musejí vykázat odpovídající poplatky. Tím snížením bodů lékařům zas trochu víc zbývá na léčení drahých a nákladných léčení.
Mám pocit, že to není tak, jak se mezi lidmi povídá. A nebo lékaři nemluví pravdu. netvrdím, že někde může k nějakému šizení dojít, ale víc bych vsadil na slušnost lékařů.
Další otázka je za kolik mají lékaři a sestry pracovat – tedy co je za jejich práci odpovídající plat. Pokud sestra mne očkuje, a za to zaplatím cca 50,– Kč, tak je levnější (má méně) než kdejaký zedník. V otázkce odpovědnosti, znalosti, náročnosti, která práce je na vyšším stupni?

anonym

Peníze zůstavají lékaři, poplatek bude zvýšen na 50,–. Je to takový přídavek k penězům co dostane, k těm injekcím (jak je zde uváděno), mimo jiné každý lékař dostává peníze dle počtu vlastních pacientů, ani k němu nemusí chodit, samozřejmě každý zákrok je ještě hodnocen bodovým systémem, podle toho mu pak pojišťovna proplácí.
Takže poplatky řeší hlavně to, že ubylo v čekárnách důchodců a lidí, co chodily s prkotinami.
Je to vlastně taková nahrážka toho co bylo kdysi, tehdy se doktorům donesly vejce, klobásky, čokoláda, lahev alkoholu. Jenomže lidi to přestaly nosit, tak se zavedlo toto.

Pájo

Regulační poplatky a jejich výběr jsou upraveny § 16a zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Dle odst. 5) výše uvedeného § je „regulační poplatek příjmem zdravotnického zařízení, které regulační poplatek vybralo. Zdravotnické zařízení je povinno použít vybrané regulační poplatky na úhradu nákladů spojených s provozem zdravotnického zařízení a jeho modernizací.“

Na co konkrétně jednotlivá zdravotnická zařízení regulační poplatky využívají by Vám tedy mohli sdělit v jednotlivých zdravotnických zařízeních.

Pro bližší informace k regulačním poplatkům se obracejte přímo na Ministerstvo zdravotnictví www.mzcr.cz, které je autorem zákona o veřejném zdravotním pojištění, který tuto oblast upravuje.

Michal Kole

Lékaři chtějí vybírat dokonce 50 korun za obvoďáka a 200 za specialistu.

jmhad

se mi líbí stanovisko náměstka pana Hegra " regulační poplatky nesplnily svůj účel a návštěvy nemocných u lékaře se nesnížily.Proto je potřebné poplatek zvýšit". Takže to nemá tady cenu komentovat.