Kendy

Komu připadne podíl z účtu životního pojištění zemřelého rodiče?

Rozvedený otec zemřel. Pro případ svého úmrtí měly být prostředky na účtu životního pojištění vyplaceny rovným dílem
jeho 2 synům. Předtím, ale jeden ze synů tragicky zahynul. Otec opomenul změnit dispozice pro výplatu. Poloviční podíl
žijícího syna je nesporný. Komu ale patří druhá polovina naspořených prostředků? Máme za to, že by celou částku měl
dostat žijící syn, ale nevíme o co tento názor právně opřít. Poradí nám někdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud nejsou jiní dědicové, dostane celé dědictví zbývající syn.

Další odpovědi
Pepa25

Podle mého názoru se bude postupovat podle §2831 občanského zákoníku, tedy jakoby obmyšlený nebyl určen. Notář má pravdu v tom, že to nebude součást pozůstalosti, ale fakticky je zde zákonná postoupnost jako u dědění (manželka pojištěného → jeho děti → rodiče pojištěného → ostatní dědicové pojištěného ze zákona).
Zcela jistě to nepřipadne státu ani nezůstane pojišťovně, pokud existuje aspoň jedna osoba, která by mohla dědit v některé ze tříd podle zákona …

Kendy

Díky za odpověď ( DRAP). Dle informace notáře likvidujícího pozůstalost, nejsou
prý prostředky na účtu životního pojištění součástí pozůstalosti. Pojišťovna na to, komu patří podíl zemřelého syna, nemá názor. Dle jednání se kloní k tomu,
že tyto prostředky propadnou vce prospěch státu.