Komu patří břeh řeky?

Jde mi o to jestli patří majiteli přilehlého pozemku nebo je to ze zákona součást řeky a patří správci povodí.

Nejlepší odpověď
Drap

Správci vodního toku, zpravidla příslušnému povodí

Další odpovědi
tom004

Pozemek můžeš vlastnit až k vodě.Ale do vzdálenosti 30 metrů jsou nějaká omezení činnosti.
Tady možná lepší vysvětlení.

http://www.i-ekis.cz/?idp=3710

Mapel

Povodí patří pouze břehová hrana. To je povinno příslušné povodí sekat a ošetřovat. Ostatní patří dle katastru. Bylo okolo toho v minulém období dost sporů, ale výklad podle zákona je dle mé první věty. Takto to v současné době posuzují veškerá povodí dle příslušné směrnice Ministerstva zemědělství.

venkovan

Já ti v tom udělám ještě větší zmatek. Břeh, zejména menších vodotečí patří vlastníkovi pozemku, pokud ho nepředal správci povodí. Vedle státního podniku Povodí té a té řeky To mohou být i lesy, meliorační správa apod.
Z toho vyplývají i povinnosti se o vodoteč starat. Nejlepší je se zeptat na obci s rozšířenou působností na životním prostředí kde mají mapy co komu patří.
30 m už dávno neplatí. Respektive ze zákona to bylo myslím dokonce 50 m )nepamatuji), ale asi dva měsíce v roce kdy byly velké povodně na Moravě to bylo ze zákona vyjmuto. Nicméně, existují určitá omezení co lze a nelze v záplavovém území vodoteče realizovat.