Drap

Komu, nebo čemu se říká Kujebáci , Kujebina ? A proč ?

Nejlepší odpověď
annas

Kujebáci jsou obyvatelé Vysokého Mýta. Zajímavé, nikdy jsem neslyšela.

Proč tomu tak je, na to odpoví

http://www.e-kniha.com/proc-kujebaci.html

"Traduje se, že město a jeho obyvatelé dostali své posměšné pojmenování podle ševce Jakuba Kujeby, který žil ve Vysokém Mýtě koncem 16. století. Že zde člověk toho jména žil, je jisté, různí se jen informace, jaký byl. Podle jedněch hádavý a křiklavý, podle druhých byl zaostalý, rovnou řekněme hloupý, a další říkají, že byl naopak veselý, vtipný, nápaditý, všude oblíbený. A prý byl Kujeba také dobrý houslista, vyhledávaný účinkující na svatbách a jiných zábavách. Celou teorii, že Kujebáci se jmenují podle Jakuba Kujeby, ať už byl jaký byl zpochybňuje skutečnost, že tato nadávka se nepoužívala jen na Vysokomýtsku, je známa například i z moravského Kyjovska. Někteří odborníci upozorňují na podobnost slova kujeba s ruským kujava, nepořádný člověk.

Další, nejrozšířenější, pověst praví, že když čekali ve Vysokém Mýtě císaře Josefa II., stal se malér. Císař podle svého zvyku svou návštěvu o den posunul a Mejtští domnívajíce se, že z ní sejde, snědli připravené pstruhy. Pochutnali si, jak náleží! Ale nazítří se znenadání objevila vysoká návštěva, a co tedy dělat? Něco od včerejška po těch pstružích hodech přece jen zbylo, a to se předložilo císaři. Už dlouho prý mu pstruzi tak nechutnali jako toho dne v Mýtě! Ale tu jeden z pánů (snad radní nebo starosta) pravil: „Majestátnosti, včera ale byli připraveni pstruzi lepší.“ Jak na to reagoval císař, se přesně neví, většina pověstí praví, že se onoho pána zeptal, jak se jmenuje. „Kujeba“, zněla odpověď. Na to císař pravil: „Tak to jste mi všichni pěkní kujebáci“.

Od této události je Vysoké Mýto a okolí nazýváno „Kujebinou“ a vysokomýtští „Kujebáci“."

Další odpovědi
jeremi

kompletně opsáno z mých stránek e-kniha.com

quentos

jeremi: však je v odpovědi annas taky tento zdroj řádně uveden, jestli jste si ráčil všimnout!