Retko

Komercionalizace – (vyznam) + antonymum…

Diky

Odpovědi
Dochy

Podle mně: Něco se stává komerčním, nebo alespoň komerčnějším. Např. vodáctví bylo před pár desítkama let zájmovou aktivitou pro nadšence. Ty si museli sehnat (postavit) loď, udržovat ji, s partou někam vyrazit, poničit lodě o šutry, společnými silami je dát dohromady aby mohli ty lodě poničit zas o kus dál zatímco hezčí část výpravy se starala o večeři pro pracující a takdále…

Teď přijede člověk vlakem z Prahy do týna, projde bránou, podepíše papíry, z jedné hromady si vezme vestu, z druhé pádlo, ze třetí barel u dalšího stánku zaplatíte, o kousek dál vezmete z hromady loď a můžete se svézt do Pikovic, kde loď s příslušenstvím složíte do připravených kotců. Cestou se zastavíte v hospůdce, která má pro hladové vodáky zvlášt vchod od řeky a cestou potkáte pár pontonů, kde prodvají pivo přímo do lodi… (neberte doslova, zkušenosti složeny z více řek)

Tomu se podle mně říká komercionalizace. Stejně je to s dalšími oblastmi života. Internet byl před 20 lety pro akademiky a nadšence, teď je to obchodní artikl i prostředek pro obchodování