tumovaterka

kombinatorika-pomoc s vyřešením příkladu

příklad zní: určete počet všech přirozených čísel menších než 500 a jejichž zápisu jsou pouze čísla 4,5,6,7 a to každá jen jednou. Problém mi dělá variace třetího stupně. Potřebovala bych odůvodnění proč V2(3) ? proč je k=2?

Odpovědi
Conchus

A co se začít učit a nespoléhat na cizí pomoc?

Skeptik

Počet všech přirozených čísel menších než 500 jsou všechna troj-, dvoj- a jednociferná čísla až po 1.
Kombinatorické pravidlo součinu:
Trojciferná 132, protože na první pozici může být jen 4, a potom už ostatní čísla.
Dvojciferná 4*3, protože na první pozici může být jakékoli takové číslo.
Jednociferná 4, protože vybíráme ze 4 číslic.

Kombinatorické pravidlo součtu:
132 + 4*3 + 4 = 22

Tedy těch čísel by mělo být 22.

P.S: Jedno malé upozornění. K zápisu čísel se nepoužívají čísla, ale číslice.