bolak

Kolověda: Co s tím je?

Kolo mi začalo křupat, když jedu. Lupe v tom stejně jak mě v kříži poránu, nepravidelně, mám pocit že se mi brzy upadne kolo. Chvíli jsem to pozoroval, protože jsem to chtěl rozlousknout a opravit, i když tomu cyklostyku zas tak moc nerozumím, každopádně vypozoroval jsem, že takovej ten ostnatej koloježek, jak je na tom řetěz, se během kolotočení hýbe ze strany na stranu, nebo spíš jakoby viklá.

Netuší někdo co s tím je a jak to opravit? Případně mi ještě namalujte čerta na zeď kdo má chuť, co nejhoršího se může stát když na tom dál budu jezdit?
Doplňuji:
Tady ještě video, abyste to měli z první ruky > http://uloz.to/li­ve/xAJ8QkxF/vi­deo037-3gp

Mimochodem, v tom servisu by to stálo asi tak kolik?

Nejlepší odpověď
gecco

Píšeš o lupání v kole (tedy to chápu, jakože v tom kulatém, ne v bicyklu) a o vrtění koloježka, takže se ti nejspíš jedná o kolo zadní.
Máš povolená nebo rozlomená ložiska v náboji kola, takže varianty jsou:

  1. celý bicykl do servisu
  2. sundej zadní kolo, z něj plášť a duši a jen to zadní (očištěné) dej do servisu (je to levnější)
  3. sundej zadní kolo, demontuj ložisko/a a koukni se, co si tím – jsou různé konstrukce náby, takže obecně těžko říct – od výměny vazelíny a utažení konusů (pár minut) po výměnu náby

Doplňuji:
Jo – a ten čert na zeď…
😉
No – teoreticky může při zadření ložisek dojít i k ukroucení osky, což by znamenalo možné poškození zadní vidle, držkopád a z toho plynoucí možné poškození i celého picyglu.

Další odpovědi
rigormortis

Doplním gecca: Co když má odtáhlé kliky? Lupání by vycházelo ze středu (naprosto běžný nedostatek) a pohyb táců (na přesmykači) by mohl potvrzovat skoro vypadnutí.
Navíc kývání na osmikolečku je celkem běžná věc u kol, kde se na to moc nehledí…jde o to co se na něm kýve, jestli poslední dvě (ta nejmenší) ozubení, nebo celé…a přeplést kolo (zadní náboj) někdy stojí více než celý nový výplet koupit.

Čert na zdi: při jízdě ti upadnou pedály…skončíš buď na zemi nebo na oříšcích.

Doplňuji:
Oprava: servis asi na dvě minuty…dotažení středu osy.

ptáč

„Kolo mi začalo křupat, když jedu.“ Značí opotřebovanou kazetu a natažený řetěz.

rigormortis

To by řetěz přeskakoval.

gecco

To video – takhle se pastorek („koloježek“) hejbe na mnoha kolech a o nic nejde (a pravděpodobně to s oním „lupáním“ ani nesouvisí).
Pokud jde o cenu – jak píšu, je-li to ložisko, pak záleží na jeho stavu a konstrukci, zda půjde snadno seřídit (opravit) za pár minut (a třeba ´napivo´) a nebo budeš měnit díly v ceně několika set se servisem hodinku či dvě a nebo bude nejlepší koupit celé kolo (případně i bicykl) nové.
A taky záleží na servisu – už se kámoška potkala s ´požadavkem´ 300,– za výměnu duše (+ materiál, tedy duši), což normálně zabere tak 10 minut i s nafouknutím (a lehkým flirtem).
😁

rigormortis

To osmikolečko se otáčí v cyklech spolu s osou kola…osa kola je skřivená a otáčí se spolu s výpletem…ložiska nesedí, osa praská, kolo se jízdou likviduje…stan­dartní závada u kola

rigormortis

skřivená zadní osa…oprava svépomoci do 100kč, servis cca 300 až 500 jak se jim bude chtít drbkat s nastavením kónusů.