štamgast

Kolikrát potřebuji v mikroskopu zvětšit „zoom“ abych viděl jednotlivé atomy?

Nejlepší odpověď
arygnoc

chce to troška základných znalostí z fyziky.

pozorovať vo viditeľnom svetle môžete iba predmety, ktoré so väčšie ako vlnová dĺžka viditeľného svetla.

keď porovnáte veľkosť atómov, resp častíc, z ktorých sú zložené, zistíte, že sú menšie ako vlnová dĺžka viditeľného svetla.

z toho vyplýva, že atómy (prípadne jeho častice) nie je možné priamo pozorovať (pomocou svetla), ale iba sprostredkovane (napr pomocou elektrónov).

Další odpovědi
www

Zvětšení musí být cca milionkrát (TEM mikroskop). Nutnou podmínkou pro
použití TEM je, že vzorek musí být
dostatečně tenký (10–500 nm) aby jím
svazek elektronů prošel.
Doplňuji:
Navíc se vzorek zkoumá ve vakuu a jsou důležité ještě i další podmínky, prosté zvětšení tedy nestačí.
Internet

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Elektro­nový_mikroskop

anonym

„zoom“ je číslo závislé na základní ohniskové délce objektivu (navíc v závislosti na velikosti obrazu) – tedy ptát se na „zoom“ takto znamená, že – nevíš, na co se ptáš…
😛
Zkus svůj dotaz položit tak, aby dával smysl – teprve pak ti ´někdo´ bude schopen smysluplně odpovědět…

fcoop

Vzpomněl jsem si na svoji neteř,ta se s vážnou tváří ptala,jak malé kladivo by bylo dobré na rozbíjení atomů.