Questman

Kolikrát a kde byl proveden experiment s „falešnými blázny“?

Kdysi jsem o tom něco četl v jakémsi časopise.
Několik dobrovolníků bylo posláno s odbornými posudky známých psychiatrů do různých léčeben (myslím že v U.S.A.)
Už při vstupní prohlídce a pohovoru s místními psychiatry se dobrovolníci chovali zcela přirozeně, normálně. Přesto u všech z nich psychiatři vypozorovali příznaky nemocí, uvedených v osobních dokumentech a nechali je internovat.
Ani jedna jediná z několika desítek zkoušených léčeben neodhalila ani po týdnech, že daná osoba není nijak nemocná a očividně je ani nenapadlo to nějak zjišťovat. Pokud si dobře pamatuji, tak z několika léčeben „léčené“ dokonce odmítali propustit i po příchodu vedoucího experimentu a předložení všech dokladů.

Nepřipadá vám děsivé, že (což se za totalitních režimů dělo a děje) byste třeba i v ČR mohli být někým shledáni nepohodlnými, posláni do blázince a to bez možnosti propuštění?…

Nejlepší odpověď
led

„Kolikrát a kde byl proveden experiment s "falešnými blázny“?" musela som si otázku zopakovať, veď aj na tejto stránke už veľmi dlho prebieha takýto experiment. To ste si nevšimli? „Už při vstupní prohlídce a pohovoru s místními psychiatry se dobrovolníci chovali zcela přirozeně, normálně. Přesto u všech z nich psychiatři vypozorovali příznaky nemocí, “

Další odpovědi
anonym

Otázkou je, jestli je lepší být – jako nepohodlný, zavřený v blázinci a nebo v base…
😉

Mirdas

Slyšel jsem o těchto experimentech a většina se vymkla kontrole, takže se vše raději zametlo po koberec.
Za totality se tak opravdu dělo když chtěli člověka zcela zlomit, nebo schovat před zájmem mezinárodních organizacích lidských práv.
Na druhou stranu byli i lékaři, kteří sami pod různou diagnózou alespoň na určitou dobu schovali lidi před výslechy Stb.

huxa

Vím pouze o jednom v roce 1972.
Nemůžeme všechny psychiatrické léčebny generalizovat, ovšem naštěstí v našich podmínkách (Evropa, rozvinutá Amerika a Asie) k tomuto už moc nemůže dojít.
Psycholog dělá pohovory, ptá se na trápení a život pacienta. Psychiatr dělá povětšinou testy, které jsou víceméně přesné.
Jesltiže ovšem dobře vím, tito lidé v experimentu si hráli na schizofreniky.

gulag

Koukam, ze vubec teto problematice nerozumite :(

Oni je posilali do blazince proto, aby meli alespon nejake bydleni ! Meli tam teplou stranu, slicne chuvy, non stop byli v tripu, proste americky sen. Ne jak u nas > bezdomovci, kteri chlastaj krabicaky.

petra15

Gratuluji !!!
Tuto otázku povazuji za tvoji asi nejlepsí a dále za jednu z nejdulezitejsích tady vubec !
A tak daleko z okna bych se jen tak nevyklonila.:-)

Led bohuzel neví o cem se tu bavíme. Az jí to nekdy dojde – bude se pekne stydet:-)xD

Ocividne studium psychiatrie vymyje mozek tak, ze by vlastne meli jít hned do invalidního duchodu:-)xD

Je to ale jen problém vyspelých zemí, jako USA a EU.

Jelikoz témer denne sleduji francouzská a nemecká média, tak jsem se seznámila s prípadem „Gustl Mollath“ v Bavorsku. To doporucuji prostudovat. Nejlépe zfilmovat…a verím, ze k tomu dojde.

Questman

O čem to tu zase, s prominutím, blábolíte ženský? o.O
Můj dotaz se týkal konkrétních experimentů, ne vašich názorů na duševní poruchy ani žádného filozofování.

Podstatou experimentu bylo dokázat, že i zcela zdravý člověk může být v nekvalitním ústavu označen za blázna a jak je jednou orazítkován, tak mu už nic co udělá nepomůže a ne hrát si na blázny pro zábavu -_-

led

Nielen za totality, ale v každom vyspelom štáte, v kvalitných ústavoch s obrovskými dotáciami, sa robili a ešte aj dnes robia podobné experimenty na človeku s úmyslom ovládať ľudskú myseľ. Nemyslime si, že je to už len minulosť.

„Led bohuzel neví o cem se tu bavíme. Az jí to nekdy dojde – bude se pekne stydet:-)xD“(petra15, najprv sa zamyslite pred rozhodnutím odsúdenia) Malú ukážku o tom hovorím aj v mojej odpovedi, kde inak odborníci, vo svojich profesiách, dokázali niektorých ľudí tu na stránke doslova trvalo „zhodiť“ pred očami ostatných. Ide o vplyv názorov jedincov na celú spoločnosť, o schopnosť ovládnuť myseľ národa…

petra15

Led
Jses stále jeste vedle. Mluvís o necem jiném:-)xD
Precti si tu Questmanovu otázku jeste jednou:-)xD
A moji odpoved taky. To nemá s experimenty na lidech nic spolecného…

led

Byť „falešným bláznem“ je veľmi náročné.
Byť „bláznom“ je ale tiež náročné…
Hra „Na blázna“, ten krásny pohľad do vlastnej duše, kde sa človek nemusí hrať na slušňáka, ale hrá sám seba. Kde si uvedomuje svoje túžby a snahy o vládu nad svojim blízkym i vzdialeným obzorom.
Ale byť skútočným bláznom znamená žiť nespútane svojim vlastným životom. Byť bláznom je v tejto dobe normálne! Obťažnejšie je byť normálným človekom, lenže kto ním chce byť, keď môže byť bláznom?
Anonym

zzzzz

V každém z nás je kousek blázna. Ovšem psychiatři, ti jsou blázni trochu víc. ☹

anonym

Proč tak nevesele?
Někteří psychiatři jsou velice sympatičtí…
😉

zzzzz

To jsou ti co se už léčí:-)))

anonym

😁

zzzzz

Přesněji to napsal Gulag „non stop v tripu“ 😁