Pokročilý

Kolikanásobné zvětšení bych u mikroskopu potřebovala, abych viděla i třeba např. krvinky, krevní destičky atd.?

Původní otázka:

Kolikati zoom bych u miktoskopu potřebovala bych viděla i třeba např. Krvinky, krevní destičky atd.?

Pardon, myslela jsem zvětšení, já že je to synonymum ;)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Co je to "kolikati zoom"???
;-)))

Pro zdravé lidské oko cca platí, že vidíme to, co je zobrazeno pod zorným úhlem aspoň 1´...
Takže velikost zvětšení, které potřebujeme k pozorování drobných objektů je závislé nejen na jejich velikosti, ale i na vzdálenosti, ze které pozorujeme (a kromě toho i na kontrastu objektu vůči pozadí).
Pro zpozorování lidských červených krvinek (velikost krvinek se u jednotlivých druhů různí) ze vzdálenosti (např.) 30 cm tedy stačí cca 17násobné zvětšení, pro jejich pozorování bych doporučil tak 100-1000násobné.
;-)
Pokud jde o význam slova "zoom" - jde o poměr minimální a maximální ohniskovou vzdáleností, používá se pro objektivy s proměnnou ohniskovou délkou (např. objektiv 28-280 má zoom 7x)...
Z hodnoty (čísla) zoomu nelze bez dalších informací zvětšení odvodit.
;-)

Další odpovědi:

Stříbrný

Nad 1 000x :D

Bronzový

Na zoom se vykašli, spíš se zajímej, jaké má ten mikroskop zvětšení.

Diskuze k otázce

Zlatý

gecco

Ad moje odpověď - omlouvám se, ´překlepnul´ jsem se, správně je ..."(např. objektiv 28-280 má zoom 10x)"...
;-)))

Stříbrný

Agneta

Směla bych odhadnout - a moje odhady jsou přece dobré - že s takovým zvětšením 1250x by to bylo vidět?:D

Zlatý

gecco

Ke spatření zdravým okem by mělo stačit zvětšení cca 17x, ale to je tak, aby sis všimla, že tam něco ´plave´...
Ke komfortnímu pozorování tak těch 1000x...
;-)

Stříbrný

ivzez

Gecco, chtěla jsem se zeptat na totéž.
Zajímalo by mne i co znamená samotné "kolikati"…

Zlatý

quentos

moravská zprzněnina slova 2. a 3. pádu od "kolik" (do kolikati umíš počítat?). Taky jsem na to poprvé koukal jak puk...

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.