Ganymede

Kolikanásobné zvětšení bych u mikroskopu potřebovala, abych viděla i třeba např. krvinky, krevní destičky atd.?

Původní otázka:

Kolikati zoom bych u miktoskopu potřebovala bych viděla i třeba např. Krvinky, krevní destičky atd.?

Pardon, myslela jsem zvětšení, já že je to synonymum ;)

Nejlepší odpověď
gecco

Co je to „kolikati zoom“???
😉
_____________­_________
Odpověď není tak jednoduchá…

Pro zdravé lidské oko cca platí, že vidíme to, co je zobrazeno pod zorným úhlem aspoň 1´…
Takže velikost zvětšení, které potřebujeme k pozorování drobných objektů je závislé nejen na jejich velikosti, ale i na vzdálenosti, ze které pozorujeme (a kromě toho i na kontrastu objektu vůči pozadí).
Pro zpozorování lidských červených krvinek (velikost krvinek se u jednotlivých druhů různí) ze vzdálenosti (např.) 30 cm tedy stačí cca 17násobné zvětšení, pro jejich pozorování bych doporučil tak 100–1000násobné.
😉
Pokud jde o význam slova „zoom“ – jde o poměr minimální a maximální ohniskovou vzdáleností, používá se pro objektivy s proměnnou ohniskovou délkou (např. objektiv 28–280 má zoom 7×)…
Z hodnoty (čísla) zoomu nelze bez dalších informací zvětšení odvodit.
😉

Další odpovědi
Agneta

Nad 1 000× :D

Klaproth

Na zoom se vykašli, spíš se zajímej, jaké má ten mikroskop zvětšení.

gecco

Ad moje odpověď – omlouvám se, ´překlepnul´ jsem se, správně je …„(např. objektiv 28–280 má zoom 10×)“…
😉

Agneta

Směla bych odhadnout – a moje odhady jsou přece dobré – že s takovým zvětšením 1250× by to bylo vidět?:D

gecco

Ke spatření zdravým okem by mělo stačit zvětšení cca 17×, ale to je tak, aby sis všimla, že tam něco ´plave´…
Ke komfortnímu pozorování tak těch 1000×…
😉

ivzez

Gecco, chtěla jsem se zeptat na totéž.
Zajímalo by mne i co znamená samotné „kolikati“…

quentos

moravská zprzněnina slova 2. a 3. pádu od „kolik“ (do kolikati umíš počítat?). Taky jsem na to poprvé koukal jak puk…