terry

Kolik znáte takových průměrných českých rodin, které utratí za vánoce 28 tis Kč?

http://www.no­vinky.cz/vano­ce/286588-prumernou-ceskou-rodinu-prijdou-vanoce-na-28-tisic-korun.html

Nejlepší odpověď
Damiana

Znám. Nejen ti „pracháči“, ale jsou to lidé, do kterých by to jeden na první pohled fakt neřekl. Ne osmadvacet, ale i čtyřicet tisíc praskne na obžérství a hamounění darů. Divila by ses, kolik lidí, kteří žijí z invalidních důchodů se dovede „otáčet“ tak čile, že jejich Vánoce jsou opravdu ohňostrojem marnosti. Zrovna v pátek si mi jedna taková paní s průkazem ZTP stěžovala, že klukovi bude kupovat iPad, lyže (pochopitelně co nejznačkovější), nový dotykáč (protože ten z loňska je už starý), ale to jsou bohužel dárky, o kterých ví. Manžel mu objednal ještě bowlingovou kouli (upravenou přímo pro něj) a nové brusle. Podotýkám, že oba ti lidé jsou invalidní důchodci, kteří ale i tak pracují na několika „frontách“ a není jim zatěžko se kvůli Vánocům i zadlužit v nějakém tom Providentu nebo jak se to čerta jmenuje. A to není jediný případ. Zvlášť „vysokou nohu“ si můžou dovolit ti „chytráci“, kteří dovedou využít přítomnost postiženého v rodině. Divila by ses jak je to časté!
Lidé ty Vánoce úplně zazdí. Klasická oslava Slunovratu, krásná romantika, pospolitost, vzpomínky a veškeré kouzlo je tou odpornou komercí a hamižností v čudu…:-(

Další odpovědi
hanulka11

Já tedy nevím kam na to choděj…
My do výprodejů nechodíme- někdo se v tom ovšem vyžívá.
Věc kterou chci nebo potřebuji si koupím kdykoliv a nečekám na výprodeje.
A dárky no to je jiná věc..... někde je zvykem mít haldy pod stromečkem – u nás neee.
A s jídlem to samé – vánoce nejsou o tom ,aby člověk prasknul… žaludek máme stejný jako jiné dny – jen se koupí nějaká ta věc, která jindy ne…ale nejde to do tisíců . Takže my taková rodina nejsme a v okolí takové neznám .

dudu

Mám pocit, že zde se nejedná o data ze statistiky, nýbrž o pustou demagogii. Průměrná a rozumně uvažující čtyřčlená rodina letos za dárky vydá cca sedm tisíc. Blbost je pak započítávat do vánočních výdajů celou položku za stravu a pítí., odhadem zde bude útrata navíc činit maximálně tři tisíckovky. Útrata při slevových akcích pak už vůbec není jednorázová a běžné výdaje přesáhne z pohledu celoročního respira jen zanedbatelně. Tudíž tvrdím, že útrata za vánoce v běžné české rodině bude maximálně deset tisícovek. Nebo se mýlím?
Doplňuji:
Do výdajů za jídlo a pití jsem započítal i Silvestra.

Funna

nevím, kde na ta čísla chodí…je to docela nesmysl, proč by muži měli utrácet víc, než ženy, docela záleží na tom, jak ti dva vedou domácnost…ale znám lidi, co utratí za Vánoce víc…ale i ty, co utratí podstatně míň…

anonym

Ani nevím, já se s přáteli o něčem takovém nebavím a s průměrem se nepoměřuji, protože nevím kdo to má být. Manžel je dvacet let vegan, takže pro něj připravuji kubu, ale mnohdy přijde k chuti o svátcích i různým návštěvám. Děti jezdí s rodinami na oběd 1.Svátek vánoční , něco pro potěšení pod stromečkem najdou, ale že bychom si dávali lyže nebo televize, to ne. My si navzájem nebo sami sobě děláme radost během celého roku a co potřebujeme, to nějak v rámci možností také uspokojujeme průběžně. Moc dobře si pamatuji, jak jsme s bráchou prohmatávali dárky při nadílce. Ty měkké na omak jsme dávali stranou, ty jsme rozbalovali až později, to bývaly svetry nebo ponožky od babiček atd. „Tvrdé“ dárky (krabice) ukrývaly kýžené dárky jako hračky, knížky atd. Jednou mě rodiče doběhli, když mi darovali kapesníky v krabičce. …ale ležel tam i klíček a ten byl od nového kola, které stálo nazdobené na balkoně, Tenkrát jsem málem opět začala věřit na Jěíška nebo že se naši nerozvedou, když jsou schopni něco takového společně vymyslet.

Orange

Já myslel, že díky Kalouskovi tu každý žije od výplaty k výplatě :D Ať si každý utrácí kolik chce, ale za kňourání bych dával pěstí na místě.

zzzzz

Já myslím, že je naprosto v pořádku, tolik utratit. Taky na Vánoce dost utratíme, ale ze svého. Problém nastává, pokud někdo utrácí na dluh. Je strašná spousta lidí (a mám je i ve svém okolí), kteří si naberou půjčky na dárky a pak celý rok brečí, že musí splácet, a to nemluvím o tom, že vše dvakrát přeplatí. My si na Vánoce šetříme, hned od září odkládám, každý měsíc něco.
Doplňuji:
Neutratíme vše za jídlo a za dárky, ale v těch penězích máme zahrnuté i zážitky. Např. lyžování pro 3 lidi stojí na jeden den na 2000kč. A my o Vánocích nikdy nesedíme před TV, snažíme se si to volno aktivně užít někde na horách.

anonym

Kalouskovou,Ne­časovo,Vondro­vou… a další 200 poslanců + 80 senátorů + jednoho prezidenta + .....

SteimlX

mezi kolegama ve fabrice takové neznám, mezi známými, kde výplata muže a ženy dohromady měsíčně přesahuje 200 000 Kč to není žádný problém. Holt, kdo se dobře učil, je mu dobře