postcd

Kolik zhruba Kč měsíčně se počítá zaměstnanému člověku na důchod když má průměrný plat v ČR a 20 let před důchodem?

Je to třeba jako kdyby si spořil 900 Kč měsíčně?

snad by to šlo alespoň zhruba odhadnout, potřebuji vědět, kolik si mám zhruba spořit měsíčně na doplňkové penzij. spoření III. pilíř aby to bylo podobné jako to má zaměstnanec s průměrným platem v ČR.

Nejlepší odpověď
mosoj

Všechno. Máš to hodně popletený.
Nepleteš si to s penzijním spoření či s nějakým tím pilířem za všechny prachy.
Doplňuji:
Vycházej z toho, že je předpoklad, že výše státního podílu na penzi skončí někde na 30 % hrubého výdělku.

Další odpovědi
arygnoc

ste úplne mimo obraz.

penzijné zákony sa menia tak často, že nikto nevie, čo bude za 5–10 rokov (možno budú dôchodcovia spracovávaní ako komunálny odpad), nieto ešte za 20 rokov.

no a koľko bude 900 kč za 20 rokov, to už nevie nikto,
ba ani či bude čr.

;-Q

McArthur

Asi tuším, co myslíte, ale asi Vás nepotěším, protože do státního důchodu se 20 let před „plánovaným“ termínem odchodu do důchodu nepočítá prakticky nic, jen odpracované roky. Pro výši výsledného důchodu je důležitých posledních deset let. Nemá ale smysl se dřít pro pár korun, protože celý výdělek se do výpočtu nezapočítává.

Určitě si spořte na důchod nejen ve 3. pilíři, ale odkládejte si peníze, nemovitosti nebo cennosti i mimo systém.

Přesně to neurčíte, ale představte si ceny o 50 % vyšší a řekněte si, kolik potřebujete mít, abyste byl schopný fungovat. Se státním důchodem nepočítejte, to bude, jak píše mosoj, jen max. 30 % potřebných příjmů na Vaše přežití.

Příkladem: Dnes sám pro sebe potřebujete na nájem cca 7000 Kč + jídlo cca 3000 Kč + ostatní výdaje cca 2000 Kč (jsem skromný), tj. celkem 12000 Kč. O polovinu více je 18000 Kč. V důchodu budete 20 let. Řekněme, že 30 % výdajů pokryjete ze státního důchodu (tj. 5200 Kč). Nějakým způsobem byste si měl odkládat cca 11000 Kč měsíčně (můžete počítat s tím, že část majetku se Vám zhodnotí).

Máte-li partnerku, na většinu výdajů jste dva a můžete dělit dvěma. Máte-li děti, máte šanci, že Vám pomohou. Máte-li zahrádku, část výdajů ušetříte sebezásobitel­stvím, atd.

Také se podívejte na průměrný věk dožití Vašich předchůdců (otce, matky, dědy, babičky). Pokud se dožili 65 věku, zřejmě se důchodu nedožijete, a tak spořit nemusíte tolik. Pokud ale žili do sta let, budete muset spořit více.

Vše ale berte jen jako teorii. Do té doby se změní hodně věcí.

ivzez

McArtur uvádí zastaralé informace.

V současnosti se pro výpočet důchodu započítávají veškeré příjmy
dosažené od roku 1986 (starší výdělky se přepočítávají koeficientem).

Průměrný důchod dnes odpovídá zhruba 40 % čistého průměrného příjmu.
Pokud byste chtěl důchod vyšší, měl byste si spořit takovou částku, aby
Vám po přičtení ke státnímu důchodu vyšel požadovaný příjem.

Spojení „průměrný důchod“ je zavádějící. Hodně důchodců dnes začíná
s důchodem pod 7.000 Kč (i kolem 5.000 Kč), na „průměrný“ velká
většina důchodců „nedosáhne“.

Pro představu si můžete z webu MPSV stáhnout důchodovou kalkulačku,
dosadit do ní příjmy a zjistit orientační výpočet.
( http://www.mpsv­.cz/cs/2435 )

Ale pokud máte do důchodu ještě dvacet let, je pravděpodobné,
že se systém výpočtu minimálně jednou (spíše dvakrát) změní.
Doplňuji:
Oprava:

Spojením „veškeré příjmy“ jsem mínila výdělky od roku 1986 (pro mladší ročníky by mělo jít – pokud se to zase nezmění – o výdělky za celý „pracovní život“), což není totéž jako veškeré příjmy.

Výpočet důchodu je poměrně složitý,
asi bych jej zde nedokázala dobře vysvětlit.

Zkuste si tu kalkulačku od MPSV,
je spolehlivější než internetové kalkulačky.

Pepa25

Otázka moc nemá smysl, neexistuje možnost vybrat si mezi státní penzí a 3. pilířem, pojistné se povinně platí z příslušných příjmů, důležitá je hlavně doba pojištění. Pokud úvaha směřuje k práci na černo bez placení pojistného a "doháněním to " přes 3. pilíř, tak to rozhodně nedoporučuju ..

postcd

„Vycházej z toho, že je předpoklad, že výše státního podílu na penzi skončí někde na 30 % hrubého výdělku.“

Pokud zaměstnanci vydělávají třeba 20tis. hrubého, tak by si měl podnikatel platit penz. spoření 30%, tedy 6000 Kč měsíčně pokud si myslí, že by mu dnes taková částka stačila? (penz. spoření je úročeno zhruba tak aby pokrylo inflaci mám dojem, a navíc stát přidává snad zhruba 25% uložené částky?)
Zase nárok na penzi vznikne až bude člověk třeba 20 let před smrtí
to znamená, že pokud jsem 20 let před důchodem a nemám nic naspořeno, tak bych měl naspořit za rok asi 12×6000=72 000 Kč
20 let spořit: 20×72000=1 44­0 000 Kč abych měl.
Stát k tomu ještě přidává asi zhruba 25% navíc každý měsíc

Spočtu si tedy kolik odhaduji že budu potřebovat Kč měsíčně a celkem za těch 20 let (12 x měsíční částka x 20), pak si vydělím výslednou částku počtem let zbývajících do důchodu a získám kolik ročně musím spořit?