anony.M

Kolik železa denně?

Snad se tu najde někdo inteligentnější než já..Jde mi o toto:beru vitamíny,v nich je,v jedné tabletě 20mg železa.
Mám brát taky samotný železo v tabletách-tam je v jedné tabletě uvedeno toto:ferrosi sulfas hydricus 320mg(odpovídá 100mg dvojmocného železa)a acidum asorbicum 60mg.
Našla jsem,že doporučená denní dávka je 14mg…tak jsem z toho fakt blázen…to budu tím železm asi předávkovaná,když si vezmu vitamín i tabletku železa v jeden den…?
Doplňuji:
doporučenou dávku jsem našla na wikipedii.Nedos­tatek železa mám.takže brát vitamin i tabletku železa?

Nejlepší odpověď
Agneta

Předávkovaná? To by bylo super, ale bohužel to prakticky nejde, a i s těmi tvými 14mg to asi neklapne, takže nebudeš mít ani jeden mg !

Proč? S tím se musíš zabývat. Železo se jen tak nevstřebává, jako vitamín C. Je to docela problém. Prostě stačí aby sis dala sklenku koly, nebo ořech, nebo rohlík(jakékoliv pečivo), nebo kafe – a je po železu, skončí v záchodě:D

Další odpovědi
gecco

Tu „doporučenou dávku“ jsi našla kde??
😉
Pokud máš indikovaný nedostatek železa, pak se tě běžně doporučená dávka (tedy dávka doporučená zdravému člověku) netýká.
Doplňuji:
K doplnění: Řiď se doporučením lékaře – jen on ví, proč…
😉

Lamalam

Musíš věřit svému lékaři. Metabolismus železa je totiž poměrně komplikovaná záležitost. Jeho vstřebávání je podporováno současným užíváním vitamínu C, jehož pomocí se železo převádí do formy, kterou je organismus schopen dlouhodobě využívat. Jedná se o tzv. ferritinemii. DDD železa je v adolescenci i dospělosti 18 mg. V těhotenství a při laktaci se doporučený příjem železa zvyšuje na 20 až 30 mg.

Zdroj: http://www.prvky­.com/zelezo-potraviny.html