pekynka

Kolik z nás by dnes dalo život za svou pravdu?

Dnešní svátek mě nutí k zamyšlení nad našimi hodnotami, které dnes vyznáváme. Kolik z nás by bylo ochotno zemřít pro národ? Nebo dávní hrdinové zmírali pod vlivem nějaké demagogie ať už křesťanské či pod kultem osobnosti ? Jak to vidíte?

Nejlepší odpověď
kropitko

Těžko říct co je k tomu vedlo. No a já jsem si jistá,že bych život za svou pravdu nedala. A už vůbec ne za národ. A nejsem si jistá,zda to skutečně byli hrdinové…:-(

Další odpovědi
vagra

Také netoužím být národním hrdinou po smrti.
Vlastně ani za života.
Doby,kdy lidé sami od sebe/např.pro své přesvědčení/ dávali svůj život na oltář vlasti,jsou už asi pryč.Dnes lidé dávají přednost převážně jiným hodnotám,než je přesvědčení a národní hrdost.O sebe­obětování vůbec nemluvě.
Hlavně,aby se to vyplatilo.Obzvlášť dnes,kdy jsou na pomyslném žebříčku hodnot lidé s tučným kontem daleko výš,než ti,kteří se mohou pyšnit vysokými morálními hodnotami.
Bojím se,že těch druhých je hodně málo,jestli už dokonce nejde o vymizelý druh.

annas

Má smysl položit život za pravdu, která bude možná v budoucnosti interpetovaná jinak?
Pravda je sice jen jedna, ale výklady na ni se různí. Co člověk, to jiný názor. Takže těžko říct. Každá mince má rub a líc.
Já osobně (zřejmě jako většina lidí) se nepovažuji za žádného hrdinu.

Tata

To je otázka pro psychologa. Protože si musíte uvědomit jaká byla úroveň lidského poznání které bylo značně omezeno feudálním řádem a církevní nadvládou. Uvědomte si co mohl takoví poddaný svobodně dělat, nic. Na všechno musel mít povolení od vrchnosti, na všechno musel mít požehnání od církve. Pokud musíte mít povolení na to, že chcete navštívit příbuzné v jiné vesnici, že můžete porazit v lese soušku, že si v řece můžete chytit rybu. Tento výčet by mohl pokračovat dál a byl by pro člověka dnešní doby nepochopitelný. Proto se nedivte, že člověk, který začal upozorňovat na to, že všichni se musí řídit tehdy nejvyššími zákony a to církevními. Tím že Hus byl sám církevním hodnostářem, neměla šlechta možnost ho rychle umlčet a církev velice nerada přiznává, že uprostřed svých řad má buřiče lumpa či podvodníka. Nedostatečné historické prameny nám neumožňují posoudit zda u Husa se jednalo o morální víru, nebo měl i jiné důvody, které historie nezná a které mu nedovolili odvolat. Dnešní člověk má podstatně jiný přehled a informace, uvažuje o příčinách a následcích. Dnes jsou lidé ochotní pro svoje přesvědčení oželet výhody lukrativních postů. U nás takovou osobností byl zpěvák Karel Kryl. Dnes pokud někdo pro svojí víru položí život, potom je to fanatik, tedy ne člověk při smyslech.

nabubindes

dnes vládnou jiné hodnoty jako vypočítavost proto je lepší v některých situacích nerozumět… ani já nejsem žádný hrdina!

Michal

V našich zeměpisných šířkách se vše začalo točit kolem byznysu a peněz.Hrdinství,prav­da a čest jsou snad jen knižní pojmy.
Jestli bych dal za pravdu život?-nevím.

anonym

Severská „říkačka"tvrdí,že:
Pravda trvá,ta je věčná,
všechny roční doby přečká,
ať je zima,plískanice,
od pondělka do pátku,
vždycky chodí nastrojená
ve svátečním kabátku.
Třeba naivní.Pravda je velmi relativní pojem.
Třeba to známé:"Pravda vítězí“.
Úsměvné.
Nebo:„Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“.
To je tvrzení,nebo přání?

aramah

Já jsem dost blázen, myslím kdyby otázka stála, umřeš a národ bude žít tak v tom případě umřu!

led

Čo je to pravda? Z môjho pohľadu, alebo z vášho? Keď si toto vyjasním, potom sa rozhodnem.

Miroslavst

Jako zemřít pro národ? To máte na mysli ten český národ? Tak to ani náhodou. To jako aby ti co se mají dnes dobře se měli ještě lépe?!
A ti ostatní by mohli jen zírat. Jó být to jinde, tak asi ano, ale tady u nás v česku ani náhodou. Bohužel, ale je to tak.

ten který je

Mnoho lidí v mladém věku pokládalo životy za 2 světové války.Ti co přežili dostali od komunistů odměnu v podobě šibenice nebo kriminálu.Dodnes se jim nikdo neomluvil a tak tedy říkám že za národ bych svůj život nedal,za tento ne.

bubukaa

tež těžko říct -fakt nevím

anonym

Mistr Jan Hus byl reformátorem katolické církve.Kritizoval otevřeně její nešvary
a byl za to římským papežem dán do klatby.
Přesto veřejně kázal Boží Pravdu dál.Chodil
mezi chudý lid a kázal Boží Slovo v češtině,
jelikož se tenkrát v kostelích kázalo latinsky.Pod žádostí císaře Zikmunda byl
vylákán na "církevní koncil"kde měl obhajovat svoje učení,ohledně nepravostí,které se děly v církvi.
Nepustili ho však ke slovu aby se mohl hájit.Když svoje učení ,které z Božího slova hlásal neodvolal, byl jako kacíř upálen.Zemřel za Pravdu Božího Slova,ne za svoji pravdu.Byl to jeden z největších průkopníků reformace,která rozdělila katolickou církev.Dodnes nebyl katolickou církví očištěn.Položit svůj vlastní život za Boží pravdu není žádný fanatizmus!!!ZAJ-PO

Zdroj: historická pravda

Kájina

Zemřít za pravdu v dnešní době neni aktuální věc, za to už se dneska neumírá, dneska se to řeší soudama ( a mnohdy vyhraje i ten kdo pravdu nemá, ale má prachy ). A zemřít za národ, záleží za jaké situace, ale když vezmu třeba situaci, že bychom byli napadeni, tak ano. A to samí by asi udělalo více lidí ( dobrovolně i nedobrovolně ).